Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niezwykła historia niewidomego nauczyciela na Play Poland Film Festival!

Niezwykła historia niewidomego nauczyciela na Play Poland Film Festival!
Kadr z filmu "Carte Blanche".
Warto zobaczyć.
Reklama
Reklama

John Keating – główny bohater „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – przez lata funkcjonował jako filmowy archetyp dobrego pedagoga. W bieżącym roku polska kinematografia odpowiedziała rodzimym bohaterem. Kacper z filmu „Carte Blanche” to charyzmatyczny nauczyciel historii z lubelskiego liceum. Świetny kontakt z młodzieżą, metody nauczania wykraczające poza sztywne konwencje, niezłomność charakterów – obie postaci wiele łączy. Jest jednak coś, co ustawia polskiego pedagoga ponad amerykańskim anglistą – on istnieje naprawdę!

Pierwowzorem postaci, w którą na ekranie wcielił się Andrzej Chyra, jest Maciej Białek – historyk i nauczyciel z powołania. Mężczyzna nie wyobrażał sobie życia poza pracą w szkole, dlatego postanowił ukrywać pogłębiające się problemy ze wzrokiem. Ponieważ jego choroba postępowała stopniowo, miał czas, by wypracować szereg mechanizmów maskujących swoją niepełnosprawność.

Gdy ostatecznie stał się niewidomy, poruszanie się po budynku szkolnym i prowadzenie lekcji nie sprawiało mu już większych problemów. Był na tyle przekonujący w swojej mistyfikacji, że ani pracownicy szkoły, ani uczniowie nie zorientowali się w zmianie, która zaszła. Białek wkręcił w swoją grę prywatnych kumpli, dwie nauczycielki i kilkoro wychowanków – dzięki ich wsparciu (np. przy prowadzeniu dziennika, sprawdzaniu prac pisemnych) sytuację udawało się utrzymywać w tajemnicy.

Nauczyciel wspomina w wywiadach, że doskonale pamiętał miejsca, które poszczególne osoby zajmowały w klasie, dzięki czemu mógł swobodnie zwracać się w ich kierunku, a wyostrzony słuch pozwalał mu nawet przechwytywać ściągi. W ten niezwykły sposób Białek doprowadził maturzystów do egzaminu dojrzałości.

Taki stan rzeczy nie mógł jednak utrzymywać się w nieskończoność – przypadłość nauczyciela w końcu wyszła na jaw. Wbrew obawom, utrata wzroku nie została jednak potraktowana jako powód do usunięcia go z pracy w szkole.

Iście filmowa historia zainteresowała za to reżysera Jacka Lusińskiego. W ten sposób powstał obraz pt. „Carte Blanche” – jedna z ważniejszych tegorocznych premier kinowych. Losy Macieja Białki (zatrudnionego przy produkcji w charakterze konsultanta) stanowią główną oś fabularną filmu. Zekranizowane zdarzenia nie są jednak dokładnym odwzorowaniem historii nauczyciela. „Carte Blanche” to uniwersalna opowieść o walce z przeciwnościami losu, o niezłomnym charakterze, pasji działania i życia.

Po bardzo dobrym przyjęciu na krajowych festiwalach filmowych, czas na ekspansję zagraniczną! Miło nam poinformować, że „Carte Blanche” będzie można zobaczyć w ramach Play Poland Film Festival w Londynie.

Więcej informacji o tym i o innych pokazach w ramach festiwalu można znaleźć TUTAJ.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 31.05.2024
GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama