Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy z Teksasu opracowali zastrzyk... przyspieszający trzeźwienie!

Naukowcy z Teksasu opracowali zastrzyk... przyspieszający trzeźwienie!
Jest duża szansa, że środek przyspieszający trzeźwienie będzie można kupić w aptece. (Fot. Getty Images)
Substancja, który niweluje skutki wypitego alkoholu i szybko stawia na nogi? To nie pomysł rodem z filmów fantasy. Taki zastrzyk opracowali właśnie naukowcy z Southwestern Medical Center w Teksasie.
Reklama
Reklama

Głównym składnikiem tego "zastrzyku na trzeźwość" jest hormon FGF21. Jest to wytwarzany w wątrobie myszy, a także ludzi hormon peptydowy zwany czynnikiem wzrostu fibroblastów 21. Podanie go w formie zastrzyku o połowę skraca czas potrzebny na wytrzeźwienie - przyspiesza rozkład alkoholu i aktywuje obszary mózgu odpowiadające za czujność.

Dowiedli tego w swoim eksperymencie naukowcy z Southwestern Medical Center w Teksasie. Najpierw podali myszom dawkę etanolu, która odpowiadała ilości potrzebnej do wywołania stanu nietrzeźwości u człowieka. Efekt był taki, że gryzonie zaczęły wykazywać zaburzenia równowagi. Potem części upojonych myszy podano hormon FGF21. Okazało się, że u tych osobników, które dostały zastrzyk, proces odzyskania równowagi i prawidłowych odruchów trwał znacznie krócej niż u tych, którym hormonu nie podano.

Wypicie o jednego drinka za dużo może już wkrótce nie być problemem! (Fot. PAP/Archiwum Kalbar)

Obiecujący efekt tej próby skłonił badaczy do przeprowadzenia kolejnego eksperymentu. Tym razem naukowcy wstrzyknęli myszom dawkę FGF21 godzinę po podaniu etanolu. Zarówno u samców, jak i u samic myszy skróciło to czas potrzebny na odzyskanie trzeźwości o 1,5 godziny, czyli aż o połowę, bo osobniki, które zastrzyku nie dostały, dochodziły do siebie przez 3 godziny.

"Dzięki podniesieniu stężenia FGF21 możemy radykalnie przyspieszyć proces trzeźwienia - stwierdził Steven Kliewer, jeden autorów badania, którego wyniki opublikowano w magazynie "Cell Metabolism". I wyjaśnił, że FGF21 działa w ten sposób, bo aktywuje bardzo specyficzny obszar mózgu, który kontroluje czujność.

Etanol oddziaływuje na organizm na wiele sposobów. Między innymi spowalnia aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji i kontrolę ruchów mięśni, co może prowadzić do utraty pamięci i niezborności ruchowej. Osłabienie aktywności neuroprzekaźników sprawia, że po wypiciu alkoholu robimy się spokojniejsi, nawet ociężali.

Dlatego organizm reaguje tak, że zaczyna uwalniać hormony o działaniu pobudzającym - norepinefrynę, adrenalinę i dopaminę, a także FGF21. Ten ostatni zapobiega uszkodzeniom wątroby, wspomagając rozkład szkodliwych kwasów tłuszczowych i hamując powstawanie wolnych rodników, zmniejsza też chęć dalszego picia alkoholu, za to zwiększa pragnienie wypicie wody.

Z pewnością znajdą się chętni na nowy środek. (Fot. Getty Images)

Jeśli dalsze badania przyniosą pozytywne rezultaty, zastrzyk z hormonem FGF21 zapewne trafi na półki aptek. Proces testowania potrwa jednak zapewne kilka lat i, wbrew nadziejom niektórych, nie da sie go przyspieszyć. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.03.2023
GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama