Menu

Naukowcy wyjaśnili tajemnicę dziwnego napisu na obrazie "Krzyk" Muncha

Naukowcy wyjaśnili tajemnicę dziwnego napisu na obrazie "Krzyk" Muncha
Krzyk (norw. Skrik) to obraz ekspresjonistyczny namalowany w 1893 r. przez norweskiego artystę Edvarda Muncha. Wielu krytyków sztuki uznało, że Krzyk to największe dzieło Muncha. (Fot. Wikimedia)
Norwescy naukowcy wyjaśnili tajemnicę napisu na słynnym obrazie Edvarda Muncha 'Krzyk'. Okazuje się, że autorem zdania: 'To mógł namalować tylko wariat' jest sam malarz.
Reklama

Krótkie zdanie wykaligrafowane ołówkiem w lewym górnym rogu obrazu zaowocowało wieloma domysłami w świecie sztuki. Jedni przypuszczali, że jest to akt wandalizmu ze strony któregoś ze zwiedzających, inni, że tekst napisał zmagający się przez większość życia z chorobą psychiczną artysta.

"Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Mucha" - stwierdza kurator Mai Britt Guleng z Muzeum Muncha w Oslo.

Według ekspertki, wskazuje na to charakter pisma oraz okoliczności, kiedy obraz został po raz pierwszy pokazany publiczności na targach sztuki Blomqvist w październiku 1895 roku. Wielu krytyków twierdziło wówczas, że malarz nie może być zdrowy psychicznie.

Naukowcy wyodrębnili wyraźny napis z obrazu za pomocą zdjęć wykonanych w podczerwieni, a następnie porównali go z rękopisami Muncha z tego okresu, z jego listami i pamiętnikami.

Muzeum Muncha ma zostać otwarte w nowym, nowoczesnym gmachu w centrum Oslo jesienią tego roku. Z powodu epidemii inauguracja placówki została przesunięta o rok.

Nowe muzeum ma prezentować nie tylko dzieła malarza, ale również wyniki badań jego twórczości. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.04.2021
GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama