Menu

Naukowcy odkryli, że jedną z przyczyn otyłości może być... pestycyd

Naukowcy odkryli, że jedną z przyczyn otyłości może być... pestycyd
Otyłość to duży problem w obecnych czasach i ogromne wyzwanie dla służby zdrowia. (Fot. Getty Images)
Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University donoszą o kolejnym szkodliwym działaniu popularnego w wielu miejscach globu pestycydu o nazwie chlorpyrifos. Eksperymenty na myszach pokazały, że ten środek owadobójczy, zakazany już w Unii Europejskiej, ale stosowany w wielu rejonach świata, utrudnia spalanie tłuszczu.
Reklama

Wcześniejsze badania nad tą substancją wskazywały na to, że jest szkodliwa - może prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i uszkadzać geny. Z tego powodu zakazano stosowania chlorpyrifosu m.in. w Unii Europejskiej czy Kanadzie. Najnowsze badanie dowiodło, że ta substancja chemiczna jest szkodliwa z jeszcze jednego powodu - utrudnia spalanie tzw. brązowego tłuszczu. "Brązowy tłuszcz to metaboliczny piec organizmu, który spala kalorie w przeciwieństwie do normalnego tłuszczu, który je gromadzi. Spalanie powoduje wydzielanie ciepła i zapobiega odkładaniu się kalorii w formie białego tłuszczu. Wiemy, że brązowy tłuszcz jest aktywowany w czasie zimna i kiedy jemy" - wyjaśnia autor badania prof. Gregory Steinberg.

"Zmiany stylu życia w zakresie diety i ćwiczeń rzadko prowadzą do trwałego obniżenia wagi. Uważamy, że część problemu może wynikać z hamowania metabolicznego pieca przez chlorpyrifos" - dodaje badacz. I zaznacza, że dopiero niedawno okazało się, że dorosłe osoby mają w ciele brązowy tłuszcz. Wcześniej sądzono, że posiadają go jedynie niemowlęta.

Naukowcy twierdzą, że wystarczy ograniczenie produkcji energii przez brązowy tłuszcz już o 40 kalorii dziennie, aby spowodować u dorosłych przyrost ponad 2 kg masy rocznie.

Do swoich wniosków naukowcy doszli po sprawdzeniu 34 popularnych pestycydów w eksperymentach na myszach. Zaznaczają też, że wnioski z ich prac należy jeszcze potwierdzić badaniami z udziałem ludzi. Już teraz zachęcają jednak do tego, by jeść owoce i warzywa pochodzące z krajów, gdzie chlorpyrifos jest zakazany, a produkty pochodzące z miejsc, gdie tego środka się używa, bardzo dokładnie myć. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.10.2021
GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama