Menu

Naukowcy obliczyli, o której najlepiej wypić kawę. Wcale nie skoro świt!

Naukowcy obliczyli, o której najlepiej wypić kawę. Wcale nie skoro świt!
Naukowcy radzą, aby nie pić kawy tuż po przebudzeniu... (Fot. Getty Images)
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Niektórym trudno wyobrazić sobie poranek bez aromatu porannej kawy, jednak sięganie po nią tuż po przebudzeniu nie jest najlepszym pomysłem.
Reklama

Picie porannej kawy może wydawać się najlepszym momentem na zwiększenie energii, ale badania sugerują, że poranna kawa niekoniecznie daje chęć do działania. "Odkryliśmy, że dzięki naszemu algorytmowi określającemu, kiedy i ile kofeiny należy spożyć, możemy poprawić czujność nawet o 64 proc., jednocześnie spożywając taką samą całkowitą ilość kofeiny" - zauważył badacz Jaques Reifman.

Według badań najlepszy czas na wypicie kawy wypada między 9:30 a 11:30 i między 13:30 a 17:00.

Dietetyk Anar Allidina dodaje, że z ich wiedzy wynika, że picie kawy wcześnie rano może szybko prowadzić do poczucia wyczerpania. "Uważa się, że połączenie kofeiny i wysokiego poziomu kortyzolu, a rano (między 8 a 9) jest go w organizmie najwięcej, może doprowadzić do szybkeigo wyczerpania. Kofeina przestanie przecież działać, a poziom kortyzolu spadnie" - wyjaśnia.

Kawa w takim miejscu smakowałaby pewnie o każdej porze... (Fot. Getty Images)

Podkreśla również, że istotna jest nasza wrażliwość na kofeinę. Według zaleceń, dziennie warto spożywać nie więcej niż 400 mg kofeiny.

"Niektórzy z nas są bardziej wrażliwi na kofeinę niż inni i dobrym pomysłem jest unikanie kofeiny do sześciu godzin przed snem, aby zapewnić spokojny sen" - dodaje Allidina. "Staraj się unikać picia kawy po 15:00" – sugeruje.

"Pobudzające działanie kofeiny trwa 3-5 godzin, a w zależności od indywidualnych różnic około połowa spożywanej kofeiny pozostaje w organizmie po 5 godzinach. Zatem spożywanie kawy zbyt późno może powodować problemy ze snem. Oprócz tego kofeina może zwiększać lęk u niektórych osób. Dlatego jeśli odczuwamy takie dolegliwości, lepiej zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z picia kawy, na rzecz zielonej herbaty, która dodatkowo zawiera l-teaninę o uspokajającym i relaksującym działaniu – konkluduje dietetyk Gavin Van De Walle.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 09.07.2020
GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

Sport


Sport

Reklama