Menu

Naukowcy o przyjaźni: Nie ilość, a jakość!

Naukowcy o przyjaźni: Nie ilość, a jakość!
Wartościowe przyjaźnie to droga do tego, aby być szczęśliwym. (Fot. Getty Images)
Posiadanie setek przyjaciół na Facebooku nie zastąpi garstki bliskich przyjaciół w prawdziwym życiu - wskazują najnowsze badania. W przyjaźni liczy się bowiem nie liczba, a jakość relacji.
Reklama

Ludzie posiadający kilku bliskich przyjaciół, są co najmniej tak samo szczęśliwi, jak ci z dużo większą liczbą znajomych sprowadzających się głównie do tych z mediów społecznościowych. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Leeds, w przyjaźni najważniejszym czynnikiem jest nie liczba, a jakość relacji.

Z badań wynika również, że większe zadowolenia i szczęście przynoszą nam bliskie relacje i mocne więzi, a nie duże grono znajomych. Naukowcy wykazali, że liczba znajomych, których mamy np. na Facebooku - byłych kolegów z klasy czy współpracowników - nie miała wpływu na poziom zadowolenia badanych.

Naukowcy stwierdzili również, że media społecznościowe przyczyniają się do tego, że młodzi ludzie posiadają większe, ale bardziej bezosobowe sieci "przyjaciół". Wskazali równocześnie, że zamiast próbować gromadzić kolejnych znajomych, lepszym lekarstwem na samotność może być spędzanie czasu z tymi najbliższymi.

Ilość znajomych na Facebooku nie ma znaczenia. (Fot. Getty Images)

"Samotność ma mniej wspólnego z liczbą twoich przyjaciół, a więcej z tym, co czujesz do swoich bliskich i jakie relacje łączą cię z nimi” - podkreśla dr Wandi Bruine de Bruin. "Jeśli czujesz się samotny, bardziej pomocne może być nawiązanie pozytywnego kontaktu z przyjacielem niż poszukiwanie nowych osób do spotkania" - dodaje.

W swoim badaniu ekspertka odkryła, że starsi ludzie, w porównaniu z młodszymi, mieli zwykle mniejsze sieci społecznościowe. "Stereotypowe przekonanie o starości zwykle maluje obraz samotnych i smutnych starszych osób. Jednak badania pokazują, że te mniejsze sieci znajomych i przyjaciół, które posiadają seniorzy, przyczyniają się do lepszego samopoczucia i większego zadowolenia niż te rozległe sieci znajomych, które posiadają młodsi ludzie" - wyjaśnia badaczka.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.11.2020
GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

Sport


Sport

Reklama