Menu

Naukowcy dowiedli, że jedzenie nabiału obniża ryzyko udaru mózgu

Naukowcy dowiedli, że jedzenie nabiału obniża ryzyko udaru mózgu
Spór na temat nabiału w naszej diecie trwa. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy uczeni przekonują, że w swojej codziennej diecie powinniśmy uwzględnić nabiał. Rezultaty ich najnowszego badania sugerują bowiem, że jedzenie jogurtów i innych produktów mlecznych może obniżyć ryzyko udaru mózgu.
Reklama

Dietetycy od lat spierają się, czy warto jeść nabiał. Podczas gdy jedni zalecają, by uwzględniać produkty mleczne w swoim jadłospisie, inni to odradzają. Nabiał zawiera mnóstwo witamin i wspomaga odchudzanie, ale z drugiej strony po zjedzeniu go u wielu ludzi pojawiają się reakcje alergiczne i dolegliwości układu pokarmowego. Badanie uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazuje jednak, że nabiał jest dla nas zdrowszy niż sądziliśmy. Jego regularne spożywanie obniża bowiem ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Badanie, w którym udział wzięło 400 tys. osób, wykazało, że sięganie na co dzień po produkty, takie jak jogurty i mleko, skutkuje redukcją prawdopodobieństwa wystąpienia najczęstszego typu udaru – niedokrwiennego, powstającego na skutek zakrzepu lub zatoru. Okazało się, że wypicie każdej dodatkowej szklanki mleka obniżało u uczestników ryzyko udaru o 5 proc., a zjedzenie kubka jogurtu niwelowało owo ryzyko nawet o 9 proc. Uczeni zastrzegają, że potrzeba więcej badań, by potwierdzić tę zależność.

Pić czy nie pić? (Fot. Getty Images)

"Osoby, które jedzą więcej produktów mlecznych, są w mniejszym stopniu narażone na udar niedokrwienny. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że ludzie ci mają niższe ciśnienie krwi. A zbyt wysokie ciśnienie stanowi główny czynnik ryzyka" – wyjaśnia główna autorka badania, dr Tammy Tong.

Rezultaty dociekań brytyjskich naukowców wskazują również na korelację między dużym spożyciem błonnika pokarmowego a niższym prawdopodobieństwem wystąpienia udaru mózgu. Uczeni sugerują więc, by prócz nabiału, jak najczęściej spożywać świeże owoce i warzywa. "Aby zmniejszyć ryzyko udaru, skoncentruj się na zdrowej diecie, aktywności fizycznej i monitorowaniu ciśnienia krwi" – konkluduje Tong. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama