Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy alarmują: Siedzący tryb życia grozi śmiercią w młodym wieku!

Naukowcy alarmują: Siedzący tryb życia grozi śmiercią w młodym wieku!
Siedzący tryb życia zdecydowanie nie służy nikomu... (Fot. Getty Images)
Pracujesz przy biurku, a po powrocie z pracy natychmiast rozsiadasz się wygodnie w fotelu lub na kanapie? Uczeni mają złe wieści.
Reklama
Reklama

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, że siedzący tryb życia ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Sprzyja rozwojowi chorób kręgosłupa, powstawaniu żylaków, hemoroidów i zaburzeń krążenia oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Nie wspominając o nadwadze.

Brytyjscy naukowcy do pokaźnych rozmiarów listy negatywnych skutków długotrwałego siedzenia dopisali właśnie kolejny, dowodząc, iż może ono zwyczajnie skrócić nam życie. Uczeni wskazali zarazem, ile godzin spędzanych każdego dnia w pozycji siedzącej wiąże się z największym ryzykiem zgonu. I obliczyli, jak długo należy ćwiczyć, by zniwelować owe negatywne skutki.

Naukowcy z Leicester University w Wielkiej Brytanii, którzy dokonali obszernej analizy dziesięciu międzynarodowych badań, doszli do wniosku, że osoby, które siedzą co najmniej 7,5 godziny w ciągu dnia, są bardziej narażone na śmierć w młodym wieku. Gdy natomiast ilość spędzanych w pozycji siedzącej godzin wzrasta do 12 godzin, prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu staje się aż trzykrotnie większe.

Wyniki tej analizy uczeni uważają za szczególnie alarmujące właśnie teraz, w dobie pandemii, gdy większość ludzi została niejako zmuszona do prowadzenia siedzącego trybu życia. Badacze dokonali zarazem obliczeń, które ujawniły, iż należy na intensywną aktywność fizyczną przeznaczyć od 30 do 75 minut dziennie, by złagodzić niekorzystny wpływ długotrwałego siedzenia na zdrowie.

"Mamy świadomość, że wiele osób nie jest w stanie przeznaczyć tyle czasu na ćwiczenia każdego dnia. Ale to, co możemy zrobić, to przerwać długie okresy siedzenia lekką aktywnością, taką jak stanie podczas spotkań lub rozmów telefonicznych, chodzenie po biurze lub domu oraz wykonywanie prostych ćwiczeń ramion podczas codziennych zajęć. Warto również siedzieć z nogami opartymi o krzesło lub podnóżek, by poprawić krążenie" – komentuje dr Charlotte Edwardson, główna autorka badania. Uczona przypomina również, by starać się włączyć aktywność fizyczną choćby poprzez rezygnację z samochodu na rzecz roweru oraz jak najczęstsze wychodzenie na spacery.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama