Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy odkryli, że zapominamy, jak bardzo byliśmy szczęśliwi

Naukowcy odkryli, że zapominamy, jak bardzo byliśmy szczęśliwi
Zdaniem badaczy ci, którzy uważają się za szczęśliwych, w rzeczywistości mają tendencję do przeceniania poprawy swojej sytuacji życiowej, podczas gdy ci, którym się pogorszyło, umniejszają dawnemu szczęściu... (Fot. Getty Images)
Psychologowie po analizie prowadzonych przez dziesiątki lat badań nad szczęściem doszli do wniosku, że to, jak się w danym momencie czujemy, ma kolosalny wpływ na to, jak postrzegamy swoją przeszłość. I vice versa. Kluczowa wydaje się ocena, czy nasza sytuacja się poprawia, czy pogarsza.
Reklama
Reklama

"Odkryliśmy, że wspomnienia o szczęściu ulegają zniekształceniu" - piszą Alberto Prati i Claudia Senik w ostatnim, listopadowym wydaniu magazynu "Psychological Science".

"Przeciętnie ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania poprawy swojej sytuacji i zaniżania poczucia szczęścia w przeszłości. Widać tu znaczną asymetrię - podczas gdy szczęśliwi ludzie wspominają swoje dotychczasowe życie jako lepsze niż było, nieszczęśliwi mają tendencję do wyolbrzymiania negatywnych aspektów przeszłości".

Alberto Prati z Oksfordu i Claudia Senik z Sorbony przeanalizowali dane z czterech badań prowadzonych przez wiele lat w USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Dotyczyły one ponad 60 tys. osób w okresie od lat 70. do teraz. Badani oceniali swoją bieżącą i przeszłą sytuację życiową.

Przeprowadzona przez Alberto Pratiego i Claudię Senik analiza jasno wykazała, że kluczem do szczęścia jest rozbieżność pomiędzy naszą oceną sytuacji obecnej i w przeszłości. Jeśli się poprawiła, czujemy się szczęśliwi i lepiej oceniamy swoją przeszłość. Jeśli się pogorszyła, także przeszłość widzimy w ciemnych barwach.

Wspomnienia nie zawsze są takie same... (Fot. Getty Images)

W badaniu brytyjskim około 20 tys. osób w latach 1997-2009 co roku proszono o określenie swojego poczucia szczęścia w skali od 1 do 7. Badani mieli także powiedzieć, czy czują się bardziej, mniej czy tak samo zadowoleni z życia jak przed rokiem. Naukowcy zauważyli, że około połowy uczestników było w stanie poprawnie przypomnieć sobie, jak się czuli rok wcześniej. Jednak wiele odpowiedzi dotyczących przeszłości było wyraźnie pod wpływem tego, jak się czuli w momencie wypełniania ankiety.

Natomiast Francuzi w podobnym badaniu twierdzili, że byli mniej zadowoleni z życia niż deklarowali rok wcześniej. Tę samą tendencję naukowcy zauważyli w Stanach Zjednoczonych, gdzie pytano badanych w odstępach pięcioletnich. Zwykle ludzie nie doceniali tego, jak bardzo byli szczęśliwi pięć lat wcześniej.

Upraszczając, można powiedzieć, że bycie szczęśliwym dzisiaj oznacza, że czujemy się lepiej niż wczoraj. Albero Prati i Claudia Senik uważają, że wyniki ich pracy mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy twierdzą, że są szczęśliwi, bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość i postrzegają otaczający ich świat jako mniej niebezpieczny. Są też generalnie bardziej otwarci na nowe doświadczenia. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2024
GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama