Nauka tańca towarzyskiego rozwija empatię

Aby dobrze tańczyć, partnerzy muszą współpracować, być cały czas w kontakcie, śledzić swoje ruchy. Osiągnięcie wysokiego poziomu w tej dziedzinie wymaga długotrwałego treningu, nie tylko fizycznego, lecz także nauczenia się rozumienia myśli i uczuć partnera, czyli tego co nazywamy empatią.
Pokazują to wyniki badań naukowców z Instytutu Psychologii Chińskiej Akademii Nauk. Udowodnili oni, że długotrwały trening tańca towarzyskiego rozwija zarówno behawioralne, jak i neurologiczne mechanizmy związane z empatią.
Naukowcy zrekrutowali do badań 43 profesjonalnych tancerzy z Pekińskiego Uniwersytetu Sportowego oraz 40 osób do grupy kontrolnej - odpowiadających tancerzom pod względem wieku i płci, ale nie uprawiających tańca towarzyskiego. Podczas eksperymentu zebrano od wszystkich uczestników informacje o dotychczasowych treningach oraz o związkach, w których byli. Poproszono ich także o wypełnienie kwestionariuszy badających typ osobowości, poziom empatii oraz relacje interpersonalne.
Na koniec wykonano wszystkim obrazy strukturalnego rezonansu magnetycznego (MRI) o wysokiej rozdzielczości oraz funkcjonalne skany MRI w stanie spoczynku, aby sprawdzić, jak cechy ujawnione za pomocą testów psychologicznych mają się do budowy i sposobu działania ich mózgów. Wyniki badania opublikowano w magazynie "Human Brain Mapping".

Badając poziom empatii, mierzono poziom jej trzech składników: przyjmowania perspektywy, czyli umiejętności przyjmowania cudzego punktu widzenia, empatycznej troski - zdolności do współodczuwania i chęci ulżenia w cierpieniu oraz osobistej przykrości - skłonności do odczuwania dyskomfortu w związku z cierpieniem innych.
Analiza danych pokazała, że osoby trenujące taniec towarzyski wykazywały znacznie wyższy poziom empatycznej troski niż osoby z grupy kontrolnej. Co więcej, jej poziom był tym wyższy, im dłużej dany tancerz trenował z tym samym partnerem. Empatyczna troska to dbałość o dobre samopoczucie innych i chęć przyniesienia ulgi w cierpieniu. Cecha ta skłania ludzi do zachowań prospołecznych i altruistycznych, ma więc fundamentalne znaczenie dla budowania pozytywnych relacji międzyludzkich - zarówno osobistych, jak i społecznych.
Wyniki badań ankietowych potwierdziła analiza struktur mózgu. Okazało się, że objętość istoty szarej przedniej kory zakrętu obręczy (ACC) była większa u tych osób, które wykazywały większą empatyczną troskę i dłużej tańczyły z tym samym partnerem.
"Co jednak najważniejsze, związek między treningiem tańca towarzyskiego a poziomem empatycznej troski może być niezależny od tego, jaki jest status romantycznego związku, osobowość i towarzyskość danej osoby" - napisali w raporcie autorzy badania. Podkreślili też, że ich odkrycie nie tylko poszerza wiedzę na temat wpływu treningu tańca na rozwój i funkcjonowanie mózgu, lecz przede wszystkim ma wymiar praktyczny - pozwala traktować taniec towarzyski jako metodę rozwijania empatii.