Menu

Najwięksi truciciele wśród celebrytów

Najwięksi truciciele wśród celebrytów
"To Ziemia. Jest gorąco. Nie zanieczyszczaj jej" - tak, to jej słowa... (Fot. Getty Images)
Paris Hilton, Oprah Winfrey, Bill Gates... Szwedzkie badania wskazują na największych trucicieli wśród bogatych i sławnych. Pod lupą znalazła się liczba odbytych przez nich lotów, przeliczona na pozostawiony ślad węglowy.
Reklama

W swoim studium "Celebrities, Air Travel, and Social Norms" Stefan Gossling, profesor Uniwersytetu Lund w Szwecji, stworzył listę celebrytów, których podróże najbardziej zanieczyściły środowisko w 2017 r.. Przyglądając się postom tych osób na Instagramie, Twitterze i Facebooku, naukowiec śledził ich podróże po całym świecie oraz środki transportu, które były wykorzystywane w tych wojażach.

W rankingu na pierwszym miejscu znalazł się miliarder Bill Gates. To on zostawił największy ślad węglowy spośród znanych osób. Założyciel Microsoftu przyczynił się do wyemitowania nie mniej niż 1 600 ton dwutlenku węgla w 2017 r.

Nieładnie panie Gates... (Fot. Getty Images)

Ten, który ostatnio określił swoje podróże jako "zwykłą przyjemność", odbył przynajmniej 59 lotów i pokonał 343 tys. km, podróżując głównie odrzutowcem Bombardier BD-700.

Na drugim miejscu rankingu znajduje się niezwykle towarzyska Paris Hilton. Celebrytka i bizneswoman wygenerowała w 2017 r. 1 260 ton dwutlenku węgla - pokonała wtedy 275,7 tys. km. Jak na ironię, napisała na Twitterze w kwietniu 2018 r.: "To Ziemia. Jest gorąco. Nie zanieczyszczaj jej".

Z kolei amerykańska aktorka i piosenkarka Jennifer Lopez wyemitowała w 2017 r. 1 050 ton dwutlenku węgla, odbywając swe lotnicze podróże o łącznej długości 224,5 tys. km. "Płuca Ziemi są w płomieniach" - opublikowała wpis na Instagramie 23 sierpnia.

Takie podróże to wielki cios dla środowiska. (Fot. Getty Images)

Innymi sławnymi zanieczyszczającymi środowisko są Oprah Winfrey (615,6 ton CO2) i Mark Zuckerberg (485,1 tony CO2).

Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest rodzajem śladu ekologicznego. Obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażone w ekwiwalencie dwutlenku węgla.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 04.08.2020
GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

Sport


Sport

Reklama