Menu

Najskuteczniejsza dieta to... brak diety

Najskuteczniejsza dieta to... brak diety
Rośnie popularność intuicyjnego jedzenia, bo diety nie przynoszą zwykle oczekiwanych rezultatów. (Fot. Getty Images)
Jak się odżywiać, żeby mieć prawdłową masę ciała i dobrze się czuć? Jaką dietę wybrać? Co jeść, a czego się wystrzegać? Jeść mało, ale często czy może zdecydować się na większe posiłki, ale spożywane rzadziej?
Reklama

Szukając odpowiedniej dla siebie diety, słuchamy podpowiedzi innych ludzi. Znajomych, influenserów, gwiazd. Rzadko słuchamy siebie i potrzeb własnego organizmu. Takie podejście chcą zmienić zwolennicy modelu odżywiania zwanego jedzeniem intuicyjnym.

Intuicyjne jedzenie to sposób odżywiania się, która opiera się na założeniu, że należy być bardzo wyczulonym na sygnały, które wysyła nam nasz organizm. Dotyczy to przede wszystkim poczucia głodu i sytości. Mówiąc krótko, chodzi o to, że należy jeść wtedy, kiedy jesteśmy głodni, a przestać jeść w momencie, gdy jesteśmy syci. Ten model żywienia każe więc koncentrować się na tym, jak się czujesz i czego potrzebuje twoje ciało, zamiast trzymać się celów zewnętrznych, narzucanych przez konkretne diety. Zwolennicy tej metody wskazują, że jest ona skuteczniejsza i prostsza niż zastanawianie się nad kalorycznością posiłków.

Intuicyjne jedzenie jest najbardziej naturalnym sposobem odżywiania się. (Getty Images)

"Intuicyjne jedzenie, jest najbardziej naturalnym sposobem odżywiania się, odnosi się przede wszystkim do tego, ile możemy zjeść. Natura wyposaża nas w umiejętność ocenienia tego, kiedy jesteśmy syci. Niestety z wiekiem ta umiejętność zanika, co jest skutkiem wyuczonych w dzieciństwie nawyków, jak również działania wielu impulsów, jakie docierają do nas z zewnątrz" - wyjaśnia dietetyk Zuzanna Antecka.

W 2005 roku Linda Bacon, opublikowała raport, który podsumowywał jej dwuletnie badania. Wynikało z niego, że intuicyjne jedzenie to skuteczny sposób dbania o prawidłową masę ciała. Rok później do podobnycj wniosków doszła Tracy Tylka z Uniwersytetu Stanowego Ohio. Opublikowała ona badania, które wykazały, że osoby stosujące metodę intuicyjnego jedzenia mają prawidłową masą ciała, mogą się też pochwalić dobrym samopoczuciem.

Niedawne badanie, przeprowadzone przez International Foundation for Integrated Care wśród 1012 Amerykanów dowiodło, że intuicujne jedzenie może w najbliższych latach zdobyć sporą popularność. Ponad połowa wszystkich ankietowanych stwierdziła bowiem, że chce zastosować zasady intuicyjnego jedzenia we własnym życiu.

W przeciwieństwie do diet, które koncentrują się na celach estetycznych, czyli zrzuceniu nadwagi, wyszczypleniu sylwetki, intuicyjne jedzenie ma na celu wykształcenie umiejętności wsłuchiwania się w swój organizm i wyczuwania, na co ma ochotę, kiedy odczuwa głód, a kiedy jest syty.

Efektem nie będzie jednak rozpasanie i przejście na dietę złożoną wyłącznie z czekolady czy pizzy. Eksperci wskazują bowiem, że kiedy zaczniesz dostrajać się i ufać swojemu ciału, to okazuje się z czasem, że masz ochotę ale też na zdrowe i lekkie dania - sałatkę czy chrupiące jabłko.

Ostatecznym celem intuicyjnego jedzenia jest zaufanie, że twoje ciało wie, czego potrzebuje, aby czuć się dobrze. Kiedy człowiek się tego zaufania nauczy, nie bedzie dla niego problemem sięganie po słodycze, bo będzie wiedział, że za jakiś czas organizm upomni się o owoce, warzywa czy inne zdrowe produkty.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.04.2020
GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

Sport


Reklama