Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najchętniej fotografujemy krajobrazy, zwierzęta i dzieci

Najchętniej fotografujemy krajobrazy, zwierzęta i dzieci
Polacy lubią fotografować m.in. naturę. (Fot. Getty Images)
Polacy fotografują chętnie, często i dużo. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy OPPO, 21 proc. Polaków robi zdjęcia swoim telefonem codziennie, a niemal połowa (44 proc.) kilka razy w tygodniu.
Reklama
Reklama

Jeszcze do niedawna nasze fotograficzne pasje ograniczała klisza, dziś, aby uchwycić ciekawe chwile z otaczającego nas świata, wystarczy sięgnąć po telefon. Wprawne oko, szybka edycja i równie szybka publikacja w jednym z mediów społecznościowych, niewątpliwie przyczyniła się do tego, że dziś częściej i chętniej robimy zdjęcia i to właśnie za pomocą telefonu.

Co najczęściej przykuwa naszą uwagę i zasługuje na uchwycenie w obiektywie? Dla 67 proc. respondentów są to krajobrazy, 56 proc. fotografuje zwierzęta, a 52 proc. jest bacznym obserwatorem przyrody i to w niej dostrzega największe piękno.

Spotkania towarzyskie sprzyjają robieniu nowych zdjęć. (Fot. Getty Images)

Zainteresowanie tym, co nas otacza, przeplata się z bardzo ważnymi momentami w życiu jak śluby, urodziny, spotkania z przyjaciółmi, ale i codziennymi rytuałami, jak trening, kawa na mieście czy przyjemna lektura. Oczywiście, ważnym tematem zdjęć są także dzieci. 52 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu przyznało, że swoje dziecko fotografuje kilka razy w tygodniu, uwieczniając ważne chwile w jego życiu i rozwoju.

Niezmiennym powodzeniem cieszą się także tzw. selfie, do robienia których przyznaje się 48 proc. badanych, a ponad jedna trzecia (36 proc.) robi sobie tego typu zdjęcie kilka razy w tygodniu. Za to nieco osłabł trend na fotografowanie codziennych stylizacji i jedzenia. Do robienia tego typu zdjęć przyznaje się kolejno 41 proc. i 26 proc. pytanych.

Tak szerokie spektrum potencjalnych fotograficznych tematów powoduje, że nasze smartfony, karty pamięci i chmury pękają w szwach od zdjęć. 31 proc. respondentów ma od około 100 do 499 zdjęć, 17 proc. – od około 500 do 999 zdjęć, natomiast 16 proc. – od tysiąca do 2 999 zdjęć. 13 proc. osób gromadzi 3 tys. i więcej fotografii. Najbardziej przywiązane do tej formy kolekcjonowania wspomnień są osoby w wieku 18-24 lata, które przechowują nawet 5 tys. fotografii.

Co ciekawe, Polacy bardzo wysoko oceniają swój talent fotograficzny. Niemal połowa badanych, (45 proc.) stwierdziła, że potrafi robić zdjęcia na zaawansowanym poziomie. Tylko 5 proc. badanych było zdania, że ich umiejętności w tym zakresie nie są zbyt duże.

Komentarze
  • Emeryt
    24 września, 15:36

    ja najczęściej fotografuje gole baby.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.12.2023
GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama