Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Na dobry sen - kolacja?

Na dobry sen - kolacja?
Jakość snu uzależniona jest od jakości jedzenia? (Fot. Thinkstock)
Na jakość snu wpływ ma wiele czynników - m.in. codzienna dieta. Okazuje się, że niektóre smakołyki, które umieszczamy na talerzu wieczorami mogą znacząco ułatwić nam zasypianie i pomóc pozbyć się problemu bezsenności.
Reklama

Spokojny sen to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kłopoty z zasypianiem wiążą się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak pogorszenie pamięci i koncentracji, spowolniony metabolizm, chroniczne zmęczenie. Jak przekonują badania naukowe, odpowiedź na pytanie co zrobić, by lepiej spać, a w konsekwencji mieć więcej energii w ciągu dnia, ukryta jest w naszej codziennej diecie. Szczególnie istotne znaczenie ma natomiast posiłek, który spożywamy przed zaśnięciem.

Mit, jakoby najlepsze dla naszego zdrowia i smukłej sylwetki było zasypianie z pustym żołądkiem został na szczęście już dawno obalony. Lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze kolacja jest bowiem gwarantem nie tylko przyspieszonej pracy metabolizmu, ale i spokojnego snu. Co powinno się znaleźć na talerzu wieczorową porą, aby uniknąć problemu liczenia baranów w nadziei na zaśnięcie? Przede wszystkim drób i orzechy.

Indyk i kurczak zawierają wysokie poziomy tryptofanu, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory tego związku chemicznego powodują zaś pogorszenie samopoczucia, a nawet depresję. "Pokarmy bogate w tryptofan i witaminę B6 zwiększają ponadto produkcję melatoniny, hormonu snu” – donosi Nerina Ramlakhan, ekspert ds. snu i autorka książki "Fast Asleep, Wide Awake”. Innymi naturalnymi źródłami tryptofanu i witaminy B6 są fasola, soczewica, tuńczyk, orzechy i nasiona.

Zdrowa i ułatwiająca zasypianie kolacja powinna być również pełna witamin i mikroelementów. "Pokarmy bogate w potas i magnez pomagają rozluźnić mięśnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na tzw. syndrom niespokojnych nóg” – twierdzi Ramlakhan. Potężną dawkę magnezu znajdziemy w produktach z pełnych ziaren oraz zielonych warzywach liściastych. Potrawy bogate w potas to zaś przede wszystkim ziemniaki, morele i mleko.

Spożywanie właściwych pokarmów wieczorami to nie jedyny istotny w kontekście snu aspekt naszej diety. Szalenie ważne zdają się być również nasze codzienne przyzwyczajenia żywieniowe. "Nie chodzi tylko o to, co jesz, ale także o twoje wzorce jedzenia. Upewnij się, że każdego dnia jesz śniadanie – stabilizuje ono poziom cukru we krwi i minimalizuje wytwarzanie adrenaliny” – konstatuje Ramlakham. 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama