Menu

Muzeum z łodziami wikingów

Muzeum z łodziami wikingów
Wikingowie często podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. (Fot. Getty Images)
Jednym z najbardziej niezwykłych muzeów w całej Skandynawii jest mieszczące się w Oslo Muzeum Łodzi Wikingów. Głównymi eksponatami w tej placówce są trzy łodzie wikingów z IX wieku. Powinni tu zajrzeć nie tylko wielbiciele serialu 'Wikingowie'.
Reklama

Wikingowie często podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. Ich ekspansja nie byłaby możliwa bez rozwoju technik budowy statków. Skandynawscy wojownicy bazowali na płaskodennych łodziach wiosłowych, wyposażonych w prostokątne żagle. To oni byli pionierami żeglowania na wiatr.

Nie ma lepszego miejsca do przestudiowania ich żeglarskiej myśli technicznej, niż Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. Znajdują się tam trzy bezcenne obiekty. Wykonane z drewna dębowego łodzie zostały wydobyte z kurhanów na południe od Oslo na przełomie XIX i XX wieku.

Szczególnie warta uwagi jest łódź z Oseberg. Bardzo możliwe, że należała wcześniej do żony wodza wikingów, którą pochowano w 834 r. Statek ma 22 m długości i 5 m szerokości. Znajduje się w najstarszej sali muzeum, wybudowanej w 1932 r.

Z kolei łódź z Gokstad jest nieco większa. Powstała około 890 r. Jest bogato rzeźbiona, ale nie zachowała się w tak idealnym stanie, jak ta z Oseberg. Statek z Tune przetrwał tylko we fragmentach.

Poza tym, w gablotach Vikingskipshuset zobaczyć też możemy przedmioty znalezione w kopcach grobowych, np. sanie, wóz, wiadra, namioty. „Wikingowie wierzyli, że wraz ze śmiercią nie traci się pozycji społecznej i dlatego do grobu wkładali przedmioty, które mogły przydać się zmarłemu w zaświatach” – wyjaśnia w przewodniku po Norwegii Konrad Konieczny.

Placówka jest częścią Muzeum Historii Kultury w Oslo. Za bilet wstępu zapłacimy 100 koron norweskich, czyli niecałe 44 zł. W ramach tego biletu, do 48 godzin od zakupu, możemy również odwiedzić muzeum historyczne.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama