Marzysz o długowieczności? Włącz te produkty do jadłospisu!
Zdrowy styl życia sprzyja długowieczności. Liczne badania wykazały, że regularne podejmowanie aktywności fizycznej oraz stosowanie zróżnicowanej diety zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych, potencjalnie śmiertelnych chorób.
Specjaliści, którzy zajmują się badaniem zwyczajów społeczności zamieszkujących tzw. niebieskie strefy podkreślają, że sekret długowieczności tkwi także w innych codziennych nawykach. Mieszkańcy tych obszarów zachowują pełną witalność dzięki spędzaniu czasu na łonie natury i dbaniu o relacje międzyludzkie.
"Odkryliśmy, że stulatkowie skupiają się na jakości swojego życia i dobrostanie osób, które kochają, zamiast koncentrować się na problemach, na które nie mają wpływu. Koncepcja zakładająca pracowanie bez wytchnienia przez ponad 50 tygodni w roku, po to, by odpoczywać na wakacjach przez 2 tygodnie, jest dla nich zagadką" – podkreśla w rozmowie z magazynem "Real Simple" Ben Meyers, założyciel zajmującej się badaniem długowieczności firmy LongeviQuest.
"Pozytywne nastawienie, kontakt z naturą, unikanie palenia tytoniu i silne poczucie wspólnoty to także ważne czynniki wpływające na długowieczność" – dodaje dietetyczka Amy Davis.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że jednym z filarów zdrowego stylu życia, który sprzyja osiągnięciu sędziwego wieku, jest stosowana na co dzień dieta. "Wzorce żywieniowe obserwowane u stulatków z niebieskich stref obejmują jedzenie obfitych śniadań, sięganie głównie po produkty roślinne, unikanie restrykcyjnych diet odchudzających, umiarkowanie w spożyciu alkoholu i rezerwowanie słodyczy na specjalne okazje" – wskazuje Davis.
Na liście kluczowych z perspektywy długowieczności produktów, które warto umieszczać regularnie na talerzu, znajdziemy rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca, groch czy soczewica.
"Są bogate w błonnik pokarmowy i łatwo przyswajalne białko. Pokarmy bogate w błonnik pomagają kontrolować poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także obniżają ryzyko przewlekłych schorzeń, takich jak nowotwory i choroby serca" – wylicza dietetyczka. I dodaje, że podstawowym składnikiem jadłospisu stulatków są również orzechy i nasiona.
"Stanowią skarbnicę minerałów, witamin, przeciwutleniaczy i zdrowych tłuszczów. Ich regularne spożywanie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem powstawania stanów zapalnych w organizmie" – podkreśla ekspertka.
W trosce o swoje zdrowie powinniśmy sięgać też po komosę ryżową, którą zachwala z kolei dr Vicente Mera, znany badacz niebieskich stref. W swojej książce "Młody w każdym wieku. Skuteczna metoda na długie, zdrowe i szczęśliwe życie" podkreśla on, że roślina ta posiada niski indeks glikemiczny, będąc przy tym doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak magnez, miedź, fosfor czy wapń.
W naszej diecie nie powinno zabraknąć także cenionej za swoje prozdrowotne właściwości oliwy z oliwek – nie bez powodu nazwanej śródziemnomorskim eliksirem młodości. Jak wskazuje Davis, jest ona skarbnicą witamin A, E, D i K oraz magnezu, fosforu i potasu. Oliwa reguluje procesy trawienne, neutralizuje odpowiedzialne za starzenie wolne rodniki i zapobiega chorobom układu naczyniowego.
Dietetyczka poleca również ograniczyć spożycie tłustego mięsa i wzbogacić jadłospis o ryby i owoce morza. "Zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które mają działanie przeciwzapalne oraz wspomagają optymalną pracę układu odpornościowego, mózgu i serca" – podkreśla Davis.
Długowieczności sprzyja też wzbogacanie potraw o przyprawy, wśród których prym wiedzie kurkuma. Do jej największych zalet należy zdolność do łagodzenia stanów zapalnych, stymulowanie przemiany materii oraz wspomaganie pracy wątroby i trzustki.
"Jest bogata we flawonoidy, organiczne związki chemiczne, które mają działanie antyoksydacyjne, zwiększając nasze szanse na dłuższe i zdrowsze życie" – podpowiada Bradley J. Willcox, kierownik programu badań nad długowiecznością w Okinawa Research Center for Longevity Sciences.
W diecie mieszkańców niebieskich stref zaszczytne miejsce zajmują także produkty pełnoziarniste. "Dzięki nim mają więcej energii na co dzień i pozostają aktywni do późnej starości. Wielu z nich samodzielnie piecze chleb na zakwasie" – zaznacza Meyers.
"Pełne ziarna to wspólny mianownik jadłospisu stulatków. Są bogate w błonnik, minerały i witaminy z grupy B. Spożywanie pokarmów pełnoziarnistych wiąże się z niższym ryzykiem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i nowotworów" – dodaje Davis.