Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mało znane dzieło Banksy’ego trafi na licytację. Może osiągnąć rekordową cenę

Mało znane dzieło Banksy’ego trafi na licytację. Może osiągnąć rekordową cenę
Mało znane dzieło zaczęło teraz szturmem zdobywać popularność. W sieci można obecnie kupić wiele jego reprodukcji. (Fot. AliExpress)
W listopadzie pod młotek pójdzie kolejny obraz kultowego twórcy murali. Wartość wykonanego tradycyjną techniką malarską dzieła 'Sunflowers From Petrol Station' z 2005 roku, szacowana jest nawet na 13 mln funtów. Prawdopodobnie zostanie jednak sprzedane za znacznie wyższą cenę.
Reklama

Obecnie najdroższą pracą Banksy’ego jest obraz "Game Changer", pierwotnie podarowany przez artystę medykom ze szpitala w Southampton. Grafika przedstawiająca chłopca bawiącego się figurką superbohaterki czasu pandemii, czyli pielęgniarki, została wylicytowana w marcu tego roku za 16,75 mln funtów. Tu trzeba jednak dodać, że eksperci przed aukcją oszacowali wartość dzieła na zaledwie 3,5 mln funtów.

Poprzedni rekord wynosił 9,9 mln funtów. Tyle w październiku 2019 roku zapłacono za obraz "Devolved Parliament" z 2009 roku, przedstawiający szympansy obradujące w Izbie Gmin, czyli niższej izbie niższej brytyjskiego parlamentu. Trzecie miejscu w rankingu najdroższych dzieł Banksy’ego zajmuje "Show Me the Monet" z 2005 roku. Ten obraz przedstawia pachołek drogowy i wózki z supermarketu - zaśmiecające sielankowy pejzaż, znany ze słynnego płótna Claude'a Moneta "Japoński mostek w Giverny". Cena, jaką za owo dzieło zapłacono w ubiegłym roku to 7,5 mln funtów.

Obraz, który niebawem trafi pod młotek w nowojorskim oddziale Christie’s, utrzymany jest w duchu "Show Me the Monet". "Sunflowers From Petrol Station", czyli "Słoneczniki ze stacji benzynowej", to nawiązanie do jednego z najpopularniejszych dzieł Vincenta Van Gogha, przedstawiającego bukiet słoneczników w wazonie. Przy czym o ile holenderski postimpresjonista namalował kwiaty w pełnym rozkwicie, Banksy ukazał je jako zwiędłe badyle z opadłymi płatkami i listkami. "Praca ta jest ikoniczna w dorobku Banksy'ego. Tutaj czysta komedia zwiędłych kwiatów, kupionych na stacji benzynowej, staje się sposobem na podkreślenie naszego związku ze sztuką i środowiskiem: oba te światy, jak nam przypomina Banksy, są przemijające" - stwierdziła Katharine Arnold, która w domu aukcyjnym Christie’s zajmuje się sztuką powojenną i współczesną.

Obraz "Sunflowers From Petrol Station" pochodzi z prywatnej kolekcji znanego brytyjskiego projektanta mody Paula Smitha. "Do Banksy'ego przyciągnęła mnie jego pewność siebie i precyzja w pokazywaniu rzeczy dokładnie takimi, jakimi są" - stwierdził aktualny właściciel dzieła.

Licytacja "Sunflowers From Petrol Station" odbędzie się 9 listopada w nowojorskim oddziale Christie’s. Przed aukcją, w dniach 20-23 października, obraz zostanie wystawiony w galerii Christie's w Los Angeles. Następnie od 30 października do dnia rozpoczęcia aukcji można będzie go obejrzeć w galerii nowojorskiej.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.12.2021
GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama