Menu

Lubisz podjadać wieczorami? Będziesz mieć kłopoty w pracy

Lubisz podjadać wieczorami? Będziesz mieć kłopoty w pracy
Po raz pierwszy udało się wykazać, że odżywianie ma natychmiastowy wpływ na produktywność i wyniki w pracy. (Fot. Getty Images)
Sięganie wieczorową porą po kaloryczne przekąski negatywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale także zdrowie i samopoczucie. Okazuje się, że ten szkodliwy nawyk może mieć znaczenie również w kontekście wykonywania przez nas zawodowych obowiązków...
Reklama

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej przyjrzał się korelacji między zwyczajami żywieniowymi a wydajnością w wykonywaniu zawodowych obowiązków. O ile wpływ jakości snu i regularnej aktywności fizycznej na koncentrację i skupienie jest dobrze udokumentowany, wciąż niewiele jest danych na temat tego, jak pora jedzenia wpływa na naszą pracę. Okazuje się, że ów wpływ jest bardzo znaczący.

Uczeni przeanalizowali dane 97 pełnoetatowych pracowników amerykańskich firm. Przez 10 kolejnych dni roboczych mieli oni za zadanie odpowiedzieć na serię pytań dotyczących ich zawodowych obowiązków oraz stylu życia, a zwłaszcza diety. Na potrzeby analizy badacze "niezdrowe odżywianie" zidentyfikowali jako przejadanie się oraz regularne podjadanie w godzinach wieczornych.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy wykazywali tendencję do sięgania po niezdrowe przekąski tuż przed udaniem się do snu, zgłaszali fizyczne i emocjonalne dolegliwości następnego ranka. Dokuczały im bóle głowy, mdłości, zmęczenie, a także pogarszające nastrój poczucie winy spowodowane świadomością, że ulegli dietetycznej pokusie.

Te fizyczne i psychiczne objawy wpłynęły z kolei na wykonywaną przez nich pracę, obniżając ich wydajność. Uczeni odnotowali u badanych niechęć do podejmowania trudniejszych i bardziej wymagających zadań oraz pomagania współpracownikom w rozwiązaniu problemów. Cechowały ich wycofanie, apatia i niższa odporność na stres.

Autorzy analizy są zdania, że choć ich ustalenia mogą wydawać się cokolwiek oczywiste, noszą w istocie znamiona rewolucyjnego odkrycia. "Po raz pierwszy udało się wykazać, że odżywianie ma natychmiastowy wpływ na produktywność i wyniki w pracy. Najważniejszym wnioskiem płynącym z naszego badania jest to, że niezdrowe nawyki żywieniowe nie tylko skutkują przyrostem masy ciała, ale także negatywnie odbijają się na życiu zawodowym" - komentuje Seonghee Cho, główna autorka badania.

Uczona zaznacza, że rezultaty analizy stanowią kolejny dowód na to, że pory spożywania posiłków mają kluczowe znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. "Choć nie istnieje jedna zdrowa dieta dla każdego, wiemy już, że tzw. zdrowe odżywianie polega nie tylko na odpowiednich proporcjach makroskładników" - konkluduje Cho. 

Komentarze
  • Huron
    12 kwietnia, 12:37

    Jak nie pojem dzień wcześniej, to następnego dnia nie dotrwam do przerwy. Zaczynam o szóstej rano, a przerwę mam przed dwunastą. Wstaję o 4:30, więc na śniadanie przed pracą nie ma czasu. Więc powyższy artykuł uważam za... bzdury niestety :) z całym szacunkiem dla autora. Nigdy nie miałem żadnych z powyższych objawów.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.05.2021
GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama