Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Lot balonem nad Kapadocją

Lot balonem nad Kapadocją
Przelot balonem jest jedną z głównych atrakcji regionu. (Fot. Getty Images)
Dziesiątki balonów latających na tle wschodzącego słońca to symbol Kapadocji. Z powietrza najlepiej widać księżycowy krajobraz tego regionu w środkowej Turcji - z wielkimi grzybami skalnymi i wykute w skałach domy.
Reklama

Kapadocja to surrealistyczna kraina. Jej księżycowy krajobraz został ukształtowany przez aktywność trzech wulkanów - Erciyes, Hasan i Melendiz, obecnie już wygasłych. Z jednolitego podłoża na skutek działania wiatru, deszczu czy mrozu wyłoniły się niezwykłe formy skalne - olbrzymie grzyby.

Ludzie wykorzystali kruchość i plastyczność skał do drążenia domów czy kościołów. To zresztą w Kapadocji narodziła się idea życia klasztornego. Powstawały tam całe podziemne miasta, w których żyło po kilka tysięcy ludzi. Należą do nich Derinkuyu i Kaymakli, które można obecnie zwiedzać, schodząc nawet wiele pięter w dół.

W Kapadocji bardzo popularna jest turystyka konna. Miłośnicy koni poczują się tam jak w siódmym niebie. Nie może być inaczej, skoro nazwa tego regionu oznacza dosłownie "Krainę Pięknych Koni". Nie brakuje urokliwych tras, które można przejechać na grzbiecie konia.

Wykute w skałach domy i klasztory robią wrażenie, zwłaszcza z góry. (Fot. Getty Images)

Kapadocja słynie też z lotów balonem. Najwięcej balonów zauważyć można o wschodzie słońca, kiedy turyści podziwiają budzącą się do życia magiczną krainę. Kolejny dobry moment dla takich eskapad przychodzi wraz z zachodem słońca. Chodzi o względy meteorologiczne. Wtedy atmosfera jest najbardziej stabilna, nie ma dynamicznych podmuchów, a operacja słońca jest słaba.

Szczególnie z powietrza widać, jak pięknie ukształtowany jest teren Kapadocji. Ale największe wrażenie na turystach robi liczba balonów startująca w tym samym momencie. Kolorowe balony nad Kapadocją to bardzo fotogeniczny obrazek, coś, co sprawi, że konto na Instagramie eksploduje od lajków. Loty balonów można też obserwować z punktów obserwacyjnych.

Wycieczka balonem kosztuje w sezonie ponad 150 euro i trwa od godziny do półtorej. W locie bierze udział do 20 osób. Po lądowaniu na turystów czeka szampan. Podniebną podróż można zarezerwować w recepcji hotelu, poprzez stronę internetową lub w agencji turystycznej. Najwięcej firm zajmujących się organizacją lotów nad Kapadocją jest w miejscowości Goereme.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama