Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn w 24h? To możliwe!

Londyn w 24h? To możliwe!
Londyn inspiruje turystów z całego świata, od Chin po USA, czy Australię. (Fot. Getty Images)
Wakacje to czas, kiedy chętniej podróżujemy. Jednak na zwiedzanie świata nie trzeba poświęcać całego urlopu. Jak przekonuje przewodnik po Londynie, Adam Dylewski, stolicę Anglii - w tym: Trafalgar Square, Buckingham Palace czy Big Bena - można poznać już w jeden dzień!
Reklama

"Londyn to nadzwyczajne, z niczym nieporównywalne miejsce. O jego pozycji na naszej plancie każdy wie - jest jednym z niewielu miast, które mogłyby kandydować do rangi stolicy Ziemi. Wielkie centrum polityczne, kulturalne, naukowe. Wielomilionowy organizm, w którym na co dzień rozbrzmiewa 200 języków. Stolica Wielkiej Brytanii, stolica Anglii" - tak "wycieczkę" po Londynie zaczyna Adam Dylewski, współautor przewodnika po Londynie.

Trudno się z nim nie zgodzić - tym bardziej, kiedy doda się do tego fakt, iż Londyn zamieszkuje rodzina królewska, z królową Elżbietą II na czele. Losy zwłaszcza jej wnucząt, księcia Williama oraz Harry'ego oraz ich małżonek, księżnej Kate oraz Meghan, a także ich dzieci śledzą nie tylko Brytyjczycy.

Dylewski zwiedzanie kraju nad Tamizą radzi zacząć od tętniącego życiem, najsłynniejszego placu Londynu, który zachwyca wspaniałymi zabytkami. Przy Trafalgar Square wznosi się National Gallery. "Centralną część zajmuje kolumna Nelsona. Plac zdobią także pomniki, kościół św. Marcina oraz fontanny" - wylicza.

Westminster Abbey to obowiązkowy punkt każdego, kto po raz pierwszy przybył do Londynu. (Fot. Getty Images)

Następnie The Mall, a więc reprezentacyjna aleja w centralnym Londynie, która łączy Trafalgar Square z Buckingham Palace. "Ten niezwykle elegancki trakt ma czerwoną barwę - kojarzy się z czerwonym dywanem" - opisuje autor.

Wreszcie Buckingham Palace, którego - jak przekonuje Dylewski - nie można pominąć podczas oglądania Londynu. Co ciekawe, o godzinie 11:30 lokalnego czasu (na miejscu wskazówki zegara należy przestawić o godzinę do tyłu) przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. "Warto zwiedzić Queen's Gallery z dziełami wielkich mistrzów, a także stajnie królewskie" - poleca.

Po drodze watro też wstąpić do Westminster Abbey. Dylewski przypomina, że w tej jednej z trzech najważniejszych anglikańskich świątyń Londynu koronowano prawie wszystkich angielskich monarchów. A jak wiadomo, Wielka Brytania nieodłącznie kojarzy się z rodziną królewską.

Na Trafalgar Square zawsze coś się dzieje... (Fot. Getty Images)

Kolejno na mapie warto "odhaczyć" Houses of Parliament. "Neogotycki pałac, w którym obradują obie izby parlamentu, mieści ponad tysiąc pomieszczeń. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest słynny Big Ben" - zachęca autor.

Przy Whitehall, a więc alei prowadzącej z Parlamentu na Trafalgar Square, siedziby mają najważniejsze instytucje państwowe. "Warto skręcić w odchodzącą od niej Downing Street z siedzibą premiera pod numerem 10" - radzi.

Na koniec zwiedzania warto wybrać Victoria Embankment Gardens. Jak podpowiada Dylewski, park ten od połowy kwietnia do końca sierpnia otwarty jest do godz. 21:30.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama