Menu

Londyn stolicą świata?...

Londyn stolicą świata?...
Londyn i Anglia przyciągają wciąż miliony turystów z całego świata... (Fot. Getty Images)
Z Londynem jest jak z marmite*. Albo się to kocha, albo nienawidzi.
Reklama

Miasto założone w czasach rzymskich ok. 43 r. n.e., znane pod nazwą Londinium. Już wtedy było ważnym ośrodkiem handlu w Europie i jednym z najbogatszych miast Imperium Rzymskiego.

Po upadku Cesarstwa podupadł także Londyn. Ożywienie nastąpiło w VII w., bowiem stał się on wówczas jednym z ważniejszych angielskich portów. Kolejne stulecie i najazdy wikingów oznaczały dla miasta grabieże i zniszczenia, a w efekcie ponowne osłabienie pozycji metropolii.

Od X w. Londyn zaczął się jednak dynamicznie rozwijać. Wkrótce też, po wygranej bitwie pod Hastings, Wilhelm Zdobywca rozpoczął budowę Pałacu Westminsterskiego – oficjalnej siedziby monarchy. To wraz z jego ukończeniem przeniesiono stolicę Anglii z Winchesteru do Londynu.

W czasach renesansu, za panowania Tudorów, powstał kościół anglikański. Wbrew obawom niektórych, nie osłabiło to pozycji Anglii. W tym też okresie Londyn stał się znaczącym ośrodkiem przemysłu wełnianego oraz najważniejszym portem Morza Północnego.

Aż nadszedł rok 1666 - kiedy ucichła już epidemia dżumy i wydawało się, że miasto powoli odrodzi się. Jednak nie dane było londyńczykom odetchnąć, bowiem wielki pożar, który wybuchł w małej piekarni znajdującej się we wschodniej części metropolii, wkrótce rozprzestrzenił się trawiąc ok. 2/3 powierzchni. W konsekwencji przez blisko 10 lat pracowano nad jego odbudową.

Polityczne "serce" Londynu, czyli brytyjski parlament i Big Ben. (Fot. Getty Images)

Dzięki rewolucji przemysłowej Londyn stał się z czasem nie tylko największym miastem w Europie, ale także potęgą gospodarczą i finansową, a nawet światowym centrum sztuki, nauki i myśli filozoficznej.

Nie oszczędziły stolicy Wielkiej Brytanii także niemieckie bomby podczas II wojny światowej, kiedy to nieznacznie ucierpiał nawet pałac Buckingham.

Dziś jest to największe miasto Unii Europejskiej, a po Moskwie i Stambule, największe na świecie.

Wielokulturowość i wieloetnicznosć, tak charakterystyczne dla tej metropolii sprawiają, że obok siebie funkcjonują różne religie, kultury i tradycje.

Zabytki i niezliczone atrakcje turystyczne Londynu i całej Wielkiej Brytanii przyciągają tu co roku ok. 30 mln turystów. Trudno jednak wymienić wszystkie miejsca warte zobaczenia. Warto sięgać więc do przewodników, poradników, internetu i na pewno zaglądać na blogi, gdzie podróżnicy z różnych krajów wręcz prześcigają się w podpowiedziach (często udokumentowanych także pięknymi zdjęciami) co warto, albo co TRZEBA zobaczyć.

Nowozelandzki portal Your RV Lifestyle przygotował dla Was listę 100 najważniejszych miejsc, które należy odwiedzić na Wyspach: https://www.your-rv-lifestyle.com/things-to-do-in-england/.

Udanych wakacji...

* Marmite - wyciąg drożdżowy, powstający jako produkt uboczny podczas warzenia piwa o konsystencji pasty o ciemnobrązowym kolorze i intensywnym zapachu, przypominający w smaku sos sojowy.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.02.2020
GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

Sport


Reklama