Menu

Letnia garderoba jednorazowego użytku

Letnia garderoba jednorazowego użytku
Konsumenci wydają pieniądze na sezonową garderobę - letnie stroje i kreacje weselne - które nie będą noszone ponownie, wynika z badań przeprowadzonych przez Censuswide.
Reklama

Jedna czwarta ankietowanych stwierdziła, że byliby zakłopotani, gdyby więcej niż raz założyli ten sam strój na specjalną okazję, taką jak ślub; w przypadku osób między 16. a 24. rokiem życia było to 37 proc. Ponad połowa badanych stwierdziła, że kupowanie nowych ubrań na festiwal lub wakacje zwiększa emocje związane z nimi - wynika z badania przeprowadzonego przez Censuswide na zlecenie organizacji charytatywnej Barnardo.

W efekcie konsumenci wydają krocie na ubrania, które zakładają tylko raz lub przez jeden sezon. Jeśli chodzi o zakupy, zrównoważony rozwój nigdy nie był tak bardzo w centrum naszych zainteresowań. Z jednej strony odnosi się to do marek odzieżowych, z drugiej strony wciąż konieczna jest edukacja i zwiększanie świadomości konsumentów.

W sklepach z odzieżą używaną możemy odnaleźć prawdziwe perełki. Na zdjęciu: Second hand na Camden. (Fot. Getty Images)

Równocześnie eksperci przyznają, że istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które z jednej strony pozwalają zaspokoić potrzebę odświeżenia sezonowej garderoby, z drugiej zaś nie przyczyniają się do wzrostu tzw. fast fashion.

W zeszłym roku w modowej przestrzeni zaczął pojawiać się trend wypożyczania ubrań. Choć jest to przyszłość branży mody, wciąż trudno przekonać konsumentów do wizji inwestowania bez posiadania. W końcu moda oznacza również status. Eksperci zgadzają się jednak, że coraz bardziej kuszące dla konsumentów jest doświadczanie niż posiadanie.

"Ta koncepcja własności, posiadania staje się zbędna" - przekonuje Emily Gordon Smith, dyrektor ds. produktów konsumenckich w Stylus Media Group. "Ludzie są znacznie bardziej zainteresowani doświadczaniem czegoś lub korzystaniem z czegoś przez pewien czasu" - dodaje.

Można również odkryć magię sklepów z używaną odzieżą, które mogą się okazać kopalnią stylizacyjnych perełek. "Media społecznościowe wywierają presję na ludzi, by wydawali pieniądze, których nie mają" - ocenia Katherine Ormerod, autorka "Dlaczego media społecznościowe rujnują twoje życie". "Posiadanie nowych rzeczy jest fajne, ale jeszcze fajniejsze może być posiadanie rzeczy z duszą, które budzą jakieś emocje, wspomnienia - o tym nie mówi się w mediach społecznościowych" - przyznaje Ormerod.

Do sięgania po rzeczy używane zachęca również Javed Khan, dyrektor generalny Barnardo. "Strojów na specjalne okazje można szukać w sklepach z odzieżą używaną, sklepach vintage. To oznacza, że nie musisz się martwić, że ktoś pojawi się w takiej samej stylizacji. Poza tym jest to forma konsumowania przyjazna dla środowiska" - dodaje. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2020
GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

Sport


Sport

Reklama