Menu

Laureatka Nobla zakłada wydawnictwo

Laureatka Nobla zakłada wydawnictwo
Laureatka Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok zakłada wydawnictwo tylko dla kobiet. (Fot. Getty Images)
Swietłana Aleksijewicz, laureatka Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok, postanowiła otworzyć własne wydawnictwo. Od razu zaznaczyła jednak, że mężczyźni nie mają szans na to, żeby opublikować u niej swoją książkę.
Reklama

Pisarka podzieliła się tą informacją na łamach białoruskiej gazety "Nasza niwa". Jak dotąd nie zdradziła jeszcze nazwy wydawnictwa, ale zapowiedziała, że powinno ono zacząć działać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Pomysł stworzenia oficyny publikującej wyłącznie książki napisane przez kobiety zrodził się w głowie Aleksijewicz już w połowie 2019 roku. "Mężczyźni są wszędzie, a twórczość kobiet jest wydawana rzadko" – uzasadnia swoją inicjatywę noblistka.

Pisarka jest krytycznie nastawiona do polityki przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki, a jej prace nie są wydawane w tym kraju. (Fot. Getty Images)

Mimo że jej książki ukazują się w 55 krajach i cieszą się ogromną popularnością, pisarka uważa, że kobietom o wiele trudniej przebić się w literackim świecie niż mężczyznom. Jej wydawnictwo ma sprawić, że to się zmieni.

Aleksijewicz dzięki swojej inicjatywie stanie się też jedną z ambasadorek programu PublisHer, który powstał w październiku 2019 roku. Jego autorką jest Bodour Al Kasimi, wiceprezeska Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców i założycielka Stowarzyszenia Wydawców Emirackich. Celem programu jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn w świecie literatury.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.02.2020
GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

Sport


Reklama