Menu

Korzystanie ze smartfona 5h dziennie zwiększa ryzyko otyłości!

Korzystanie ze smartfona 5h dziennie zwiększa ryzyko otyłości!
Badacze stwierdzili, że ryzyko otyłości wzrastało aż o 43 procent, jeśli dana osoba korzystała ze smartfona pięć lub więcej godzin dziennie. (Fot. Getty Images)
Młodzi ludzie, którzy używają smartfonów pięć lub więcej godzin dziennie, są o 43 proc. bardziej zagrożeni otyłością i częściej mają nawyki, który mogą zwiększać ryzyko chorób serca - ogłosili naukowcy z Simón Bolívar University (Kolumbia).
Reklama

"Dlatego tak ważne jest, aby ogół społeczeństwa był świadomy tego, że chociaż technologia mobilna jest niewątpliwie atrakcyjna ze względu na różnorodne zastosowania, małe rozmiary, komfort oraz dostęp do niezliczonych usług, źródeł informacji i rozrywki, to jednak spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed smartfonem sprzyja siedzącemu trybowi życia i zmniejsza aktywność fizyczną, a to zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, cukrzycy, chorób serca, różnych rodzajów raka, problemów kostno-stawowych oraz objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego" - tłumaczy dr Mirary Mantilla-Morrón, główna autorka badania.

Wraz ze swoim zespołem Mantilla-Morrón przeanalizowała przypadki 1 060 studentów (700 kobiet i 360 mężczyzn) Wydziału Nauk o Zdrowiu. Badanie prowadzono w okresie od czerwca do grudnia 2018 roku, a średnia wieku uczestników wynosiła 19 lat (dla kobiet) i 20 lat (dla mężczyzn). Wśród wszystkich panów biorących udział w eksperymencie 36,1 proc. miało nadwagę, a 42,6 proc. nawet otyłość, podczas gdy u pań było to odpowiednio 63,9 proc. oraz 57,4 proc.

Tak właśnie większość z nas spędza swój wolny czas... (Fot. Getty Images)

Badacze stwierdzili, że ryzyko otyłości wzrastało aż o 43 procent, jeśli dana osoba korzystała ze smartfona pięć lub więcej godzin dziennie. Działo się tak, ponieważ studenci spędzający tyle czasu przed ekranem swojego telefonu byli dwukrotnie bardziej skłonni do picia większej ilości słodkich napojów, jedzenia fast foodów, słodyczy, niezdrowych przekąsek oraz do zmniejszonej aktywności fizycznej.

Wyliczono też, że 26 proc. osób z nadwagą i 4,6 proc. osób otyłych spędzało ponad pięć godzin na używaniu swojego urządzeniu.

"Wyniki tego badania pozwalają nam wskazać jedną z głównych przyczyn otyłości - ważnego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ustaliliśmy również, że czas, który poświęcamy korzystaniu z technologii, w szczególności z telefonów komórkowych, jest ściśle związany z rozwojem otyłości" - podsumowuje dr Mantilla-Morrón. 

Komentarze
  • Anielka
    8 sierpnia 2019, 18:54

    To straszne, ale prawdziwe.. Moja siostra na wciągnęła się w grę na telefonie i cały czas z nim chodziła, nawet do łazienki.. Podjadała niezdrowe przekąski, bo nie miała czasu ugotowac sobie obiadu, bo przecież grała.. I przybrała na wadze, teraz jest na pudłekowej diecie lightdiet i zrzuca kilogramy. Z tego co mówia grę usuneła..

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.01.2020
GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

Sport


Reklama