Menu

Kontrowersje zdrowotne związane z jedzeniem jajek

Kontrowersje zdrowotne związane z jedzeniem jajek
Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadanka bez jajek... (Fot. Getty Images)
Z jednej strony są bogatym źródłem składników odżywczych, z drugiej zaś - mogą podwyższać poziom szkodliwego cholesterolu. Uczeni od lat spierają się o to, czy jajka powinny na stałe zagościć w naszej diecie, czy też zdrowiej byłoby je z niej wyeliminować.
Reklama

Jajka należą do najbardziej wszechstronnych produktów spożywczych. Możemy je przyrządzać na wiele sposobów. Od klasycznej jajecznicy po omlety, jajka faszerowane i sadzone. Nie wspominając o potrawach, które bez ich udziału obyć się nie mogą, jak choćby staropolski żurek czy włoska pasta alla carbonara.

Choć wielu z nas nie wyobraża sobie codziennej diety bez jajek, w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się doniesienia ze świata nauki na temat ich szkodliwego wpływu na nasze zdrowie.

Bo choć jajka są cennym źródłem białka i witamina, złą reputację zawdzięczają wysokiemu poziomowi cholesterolu w żółtku. Czy zatem powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować?

Jajka "w towarzystwie" boczku, kiełbasy i przetworzonych produktów, z pewnością nie przyczynią się do poprawy naszego zdrowia. (Fot. Getty Images)

"Jedno jajko dostarcza 6 gramów białka – mniej więcej tyle, ile zawiera 30 gramów wołowiny, indyka, kurczaka lub ryby. Prócz tego jest bogate w składniki odżywcze, takich jak witamina A, B12, B6 oraz niewielkie ilości żelaza i witaminy D. A do tego jest niskokaloryczne – ma w sobie jedynie 77 kalorii" – tłumaczy w rozmowie z "Huffington Post" dietetyczka Lisa Diewald.

Ekspertka dodaje, że osoby, które stosują na co dzień zbilansowaną dietę i nie mają zbyt wysokiego cholesterolu czy problemów z układem sercowo-naczyniowym, mogą bez obaw uwzględnić jajka w swoim jadłospisie. Ważne jednak, by jadły je z umiarem.

Specjaliści wskazują przy tym, że korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania jajek znacząco redukuje to, z czym są one najczęściej łączone na talerzu. Jedzone w towarzystwie boczku, kiełbasy i przetworzonych produktów, z pewnością nie przyczynią się do poprawy naszego zdrowia.

Jak tu żyć bez jajecznicy??? (Fot. Getty Images)

Jaka liczba jajek jest dopuszczalna? "Nie ma magicznej liczby. Ale podczas gdy zjadanie kilkunastu jajek dziennie będzie dla nas z pewnością niezdrowe i doprowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu, spożycie dwóch czy trzech sztuk nam nie zaszkodzi" – rozwiewa wątpliwości Artur Viana, lekarz i dyrektor kliniczny Metabolic Health and Weight Loss Program w Yale Medicine.

Uważać powinni jednak ci z nas, którzy borykają się ze schorzeniami kardiologicznymi oraz zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

"Prócz ograniczenia spożycia jajek, takie osoby powinny zwrócić uwagę także na inne źródła tłuszczów nasyconych i cholesterolu w diecie" – wskazuje kardiolog Sean Heffron. Zamiast demonizować jajka lub stawiać je na piedestale, warto zachować zdrowy rozsądek. Spożywane z umiarem mogą bowiem stanowić ważny element zbilansowanej diety, obok innych pełnowartościowych pokarmów, takich jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste czy zdrowe tłuszcze. 

Komentarze
  • Robol
    29 marca, 07:26

    to wspaniale poznać te wszystkie mądrości!

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama