Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kogo wkrótce zastąpią roboty?

Kogo wkrótce zastąpią roboty?
Z roku na rok roboty stają się coraz bardziej obecne w wielu przedsiębiorstwach. (Fot. Thinkstock)
Wielu może czuć się zagrożonych.
Reklama
Reklama

"W najbliższej przyszłości zniknie zapotrzebowanie na niektóre zawody np. taksówkarzy, pracowników administracji wykonujących rutynowe czynności albo sprzedawców w fast foodach. Zastąpi je sztuczna inteligencja" - uważa amerykański futurolog Martin Ford.

Prezentacja polskiego wydania książki jego autorstwa "Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?" odbyła się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Martin Ford przekazał podczas spotkania autorskiego, że jedną z przyczyn, dla której zajął się futurologią było jego własne doświadczenie. "Miałem firmę zajmująca się oprogramowaniem w Dolinie Krzemowej, jeszcze wówczas oprogramowanie przygotowywane dla klienta trzeba było fizycznie zapakować i wysłać, zatrudniałem do tego ludzi. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w krótkim czasie sprawił, że obecnie oprogramowanie wysyła się w chmurze, drogą elektroniczną, przestali więc być potrzebni pracownicy fizyczni"- podkreślił Ford. Jak dodał, sam na własnym przykładzie doświadczył, jak postęp technologiczny wyeliminował ludzi z rynku pracy.

Jak przewiduje autor, w niedalekiej przyszłości automatyzacja i robotyzacja doprowadzą do tego, że coraz więcej ludzi znajdzie się poza rynkiem pracy.

"Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest ok. 20 firm, które konkurując ze sobą tworzą projekty samojezdnych samochodów. Być może, za jakiś czas, taksówki prowadzone przez sztuczną inteligencję będą rozwozić pasażerów. W USA kierowca ciężarówki to bardzo popularna profesja, w przyszłości mogą oni także zostać zastąpieni przez automaty" - dodał.

Podkreślił, że postęp technologiczny jest może bardziej wymierny nie w budowaniu robotów, ale w tworzeniu bardzo zaawansowanego oprogramowania, który także negatywnie wpłynie na rynek pracy. Światowe koncerny projektują maszyny samouczące się, które dzięki sieciom neuronowym są w stanie wygrywać bardzo skomplikowane gry.

"Postęp technologiczny sprawi, że na rynku zabraknie pracy. Będzie praca, ale nie dla każdego, może nie być stałej pracy, ludzie będą zatrudnieni na przykład na pół etatu albo w innym wymiarze, być może pracę będziemy wykonywać bez osiągania dochodu, może będzie ona dla ludzi tylko przyjemnością albo zabawą" - przewiduje Martin Ford.

Pytany, jakie zawody mogą przejąć od ludzi roboty, odpowiedział, że na pewno takie prace, które związane są z czynnościami powtarzalnymi, rutynowymi także praca prosta, nieskomplikowana. "Jeśli, ktoś przekłada hamburgery w McDonaldzie to może spodziewać się, że robot wykona to równie dobrze, oprogramowanie może wyeliminować urzędnika czy pracownika, który np. co tydzień wykonuje raporty, oprogramowanie może zastąpić kierowcę taksówki" - oświadczył.

 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.05.2024
GBP 4.9741 złEUR 4.2812 złUSD 3.9701 złCHF 4.3737 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama