Menu

Jogurt poprawia humor i chroni przed depresją

Jogurt poprawia humor i chroni przed depresją
Jogurty to samo zdrowie! (Fot. Getty Images)
Jeśli jest ci smutno, zjedź jogurt. Jak udowodnili naukowcy, osoby regularnie spożywające ten produkt, są mniej narażone na depresję.
Reklama

W najnowszej, trzeciej już odsłonie swojego bestsellera "Mity medyczne, które mogą zabić”, lekarz pierwszego kontaktu, Katarzyna Świątkowska, przypomina jedno z głośnych badań na temat wpływu jedzenia jogurtu na nasz organizm.

"Osoby spożywające jogurty 1-4 razy w tygodniu w porównaniu z tymi, którzy nie konsumowali ich regularnie, rzadziej wykazywały objawy depresji. Wyniki pozostały takie same po uwzględnieniu szeregu możliwych czynników zakłócających, jak wiek, płeć, ogólna dieta i styl życia oraz stan zdrowia” - Świątkowska przywołuje wnioski z badania, które przeprowadzili japońscy naukowcy. Jego wyniki opublikowano w 2017 r.

Jogurt może wpływać na dobre samopoczucie. (Fot. Getty Images)

Kluczowe znaczenie mają dodawane do jogurtu bakterie z rodzaju Lactobacillus. Obniżają one stężenie kinureniny we krwi. Wysoki poziom tego związku jest charakterystyczny dla osób z depresją.

Najlepsze rezultaty przyniesienie jednak połączenie jedzenia jogurtu z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dzięki ruchowi zwiększa się bowiem wyraźnie produkcja odpowiadającej za zadowolenie z życia serotoniny. 

Komentarze
  • Pielęgniarka
    28 lutego, 09:52

    straszne bzdety pewnie tłumaczone bezpośrednio od patologii brytyjskiej jogurt to sama chemia na dodatek przesłodzony aby również złapać cukrzycę

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 31.03.2020
GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

Sport


Reklama