Menu

Joga i rozciąganie to świetne sposoby na stres i dobry sen

Joga i rozciąganie to świetne sposoby na stres i dobry sen
Jogę mogą uprawiać w domu nawet początkujące osoby. (Fot. Getty Images)
Stres to zmora naszych czasów. Teraz, gdy jesteśmy bombardowani doniesieniami o pandemii koronawirusa, zdenerwowanie może się jeszcze nasilić. A gdy jesteśmy zestresowani, mięśnie są w stanie ciągłego napięcia, co źle wpływa na nasze samopoczucie i może powodować problemy ze snem.
Reklama

Codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń to doskonała metoda na rozluźnienie ciała i pozbycie się stresu.

"Kiedy się denerwujemy, włącza się tak zwany współczulny układ nerwowy, który przygotowuje nasze ciało do walki lub ucieczki. Nasze serce bije szybciej, nasz oddech przyspiesza" - wyjaśnia Todd Arnedt, profesor nadzwyczajny psychiatrii i neurologii. Wskazał również, że rozluźnienie mięśni poprzez codzienne ćwiczenia, pozwala złagodzić te reakcje. Podobną tezę zawiera raport opracowany przez naukowców z University of Michigan Medicine. "Rozluźnienie mięśni wprowadza ciało w stan relaksu, zmniejszając tym samym potrzebę aktywacji reakcji walka lub ucieczka" - czytamy w nim.

Eksperci wskazują, że doskonałym pomysłem na relaks jest codzienne rozciąganie się lub joga, która łączy ćwiczenia duchowe z fizycznymi, bo obejmuje techniki oddychania, rozciąganie, medytację i ćwiczenia wzmacniające. Według naukowców z Harvard Medical School delikatne rozciąganie mięśni, jakie towarzyszy wykonywaniu asan, może zmniejszyć stres.

Regularne wykonywanie prostych ćwiczeń, np. rozciąganie się czy praktykowanie jogi, ma też dobry wpływ na sen. Należy pamiętać, że stres zaburza sen, z kolei problemy z wysypianiem się sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na zdenerwowanie. I powstaje błędne koło.

Niepokój i bezsenność często zaostrzają się nawzajem - osoby mające problemy ze snem mogą odczuwać z tego powodu niepokój, a nerwowość, drażliwość i napięcie zaburza sen. Dlatego eksperci wskazują, że wszystko, co uspokaja nasz umysł i rozluźnia ciało, ma istotne znaczenie dla łagodzenia objawów stresu, a co za tym idzie, poprawy jakości snu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.04.2020
GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

Sport


Reklama