Menu

Jedz grzyby, a poprawisz m.in. swoje zdolności intelektualne

Jedz grzyby, a poprawisz m.in. swoje zdolności intelektualne
To nieprawda, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych! (Fot. PAP)
Podczas spokojnych spacerów w po lesie w poszukiwaniu grzybów wzmacniamy układ krążenia i wydolność organizmu. A gdy je znajdziemy, będzie jeszcze lepiej. Zawierają one bowiem ergotioneinę, substancję, która spowalnia proces starzenia się umysłu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona czy Alzheimera. Najwięcej tego przeciwutleniacza ma borowik szlachetny.
Reklama

Seniorzy, którzy spożywają 300 gram grzybów tygodniowo (około pół talerza), są o 50 proc. mniej narażeni na łagodne zaburzenia poznawcze (MCI). Ale nawet niewielkie spożycie grzybów w ciągu tygodnia może zmniejszyć ryzyko MCI, czyli starczego otępienia - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Singapuru.

To dobroczynne działanie grzybów najprawdopodobniej związane jest z ergotioneiną. Ten aminokwas ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ludzie nie są w stanie sami jej syntetyzować. Mogą ją jednak uzyskać dzięki odpowiedniej diecie. Substancja obecna jest w grzybach surowych, suszonych, a także tych poddanych obróbce kulinarnej.

Naukowcy z USA dowiedli, że najwięcej cennego przeciwutleniacza znajduje się w borowiku szlachetnym. Ergotioneinę mają również łatwo dostępne w Polsce boczniaki i pieczarki. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2020
GBP 5.077 złEUR 4.588 złUSD 3.873 złCHF 4.271 zł

Sport


Sport

Reklama