Menu

Jakie prezenty kupują Polacy najchętniej?

Jakie prezenty kupują Polacy najchętniej?
W tym roku większość z nas chce, by prezent był prawdziwym zaskoczeniem. (Fot. Getty Images)
Swoim bliskim najczęściej kupujemy perfumy, sami najbardziej chcielibyśmy dostać gadżety elektroniczne, a znienawidzonym przez Polaków prezentem są... skarpetki. Tak wynika z raportu, opublikowanego przez jedną z firm zajmującą się sprzedażą w sieci.
Reklama

Portal Allegro już po raz czwarty zapytał Polaków o to, kiedy, gdzie i jakie prezenty kupują przed Bożym Narodzeniem. W badaniu wzięło udział 1330 internautów.

W tym roku przeciętny Polacy zamierza obdarować prezentami 4-5 osób. To więcej niż w roku ubiegłym, gdy najczęściej obdarowaliśmy trzy osoby.

Najczęściej obdarowujemy perfumami... (Fot. Getty Images)

Co wybierzemy na świąteczne podarunki? Według raportu Polacy najczęściej kupią swoim bliskim perfumy (33 proc. badanych), a także słodycze i ubrania. Co siódmy badany podaruje coś z elektroniki. Jeszcze mniej osób da pod choinkę pieniądze, alkohol i książki.

A co Polacy chcą dostać w prezencie? Badanie wskazuje, że najbardziej pożądane są gadżety elektroniczne i przedmioty związane z hobby. Mile widziane są także perfumy. Słodycze, które kupić zamierza 33 proc. badanych, dostać chce dwa razy mniej osób. Coraz mniej osób pragnie, by pod choinkę trafiły dodatki modowe i książki.

Najbardziej pożądane są gadżety elektroniczne. (Fot. Getty Images)

Ale w 2019 roku na liście niechcianych prezentów królują skarpetki. Nie chcemy też drobnych przedmiotów wyposażenia wnętrz oraz kosmetyków do kąpieli.

Najmilej wspominane prezenty to z kolei: konsola do gier, smartfon, laptop oraz tablet. Lubimy też, gdy podarunkiem jest zaproszenie na wyjazd w góry czy do SPA. Kilka osób wskazywało też, że najlepszym prezentem była informacja, że zostaną rodzicami.

Raport wskazuje też, że w tym roku musimy trzymać tajemnicy to, co chcemy podarować bliskim. Aż 62 proc. badanych chce bowiem, by prezent był niespodzianką. Ta sprawa jest ważna szczególnie dla kobiet.

Z badania wynika też, że najtrudniej jest kupić odpowiedni prezent żonie, teściowej oraz dziewczynie. Czy to oznacza, że panie są bardziej wymagające?

Na liście niechcianych prezentów królują skarpetki. Nawet te ze świątecznymi motywami... (Fot. Getty Images)

Jeśli chodzi o budżet, w tym roku na prezenty przeznaczymy średnio 482 zł, o 31 zł więcej niż rok temu. Prezent dla jednej osoby będzie nas kosztował najczęściej 100-150 zł, czyli mniej niż rok temu. Wynika to stąd, że Polacy planują obdarować więcej osób - nie trzy, a cztery lub pięć.

Polacy wybierają zakupy w sieci, bo chcą zaoszczędzić czas, mieć możliwość porównania produktów, liczą też na bardziej atrakcyjne ceny, ujawnia raport.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.01.2021
GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama