Menu

Jak przechowywać jedzenie, aby przedłużyć jego świeżość?

Jak przechowywać jedzenie, aby przedłużyć jego świeżość?
Nie wszystkie produkty żywnościowe należy przechowywać w lodówce. (Fot. Getty Images)
Właściwe przechowywanie produktów spożywczych może przedłużać ich świeżość i trwałość. Równocześnie przyczyniając się do zmniejszenia marnowania żywności. Warto zatem wiedzieć, które produkty przechowywać w lodówce, a które powinny znaleźć swoje miejsce w kuchennej szafce.
Reklama

Inicjatywa Love Food Hate Waste opracowała przewodnik, który zdradza, jak we właściwy sposób przechowywać żywność. To jeden z elementów kampanii, której celem jest wskazanie konsumentom, jak przestać marnować jedzenie.

Na świecie marnuje się aż jedna trzecia żywności. Jednym ze sposobów, który może nieco zmniejszyć ten problem jest m.in. właściwe jej przechowywanie, planowanie posiłków i bardziej odpowiedzialne, lepiej zaplanowane zakupy. O czym zatem warto pamiętać?

Lodówka jest idealnym miejscem do przechowywania większości owoców i warzyw. Na chwilę przed spożyciem warto wyjąć je, aby osiągnęły temperaturę pokojową, co, jak dowiadujemy się z przewodnika, znacznie poprawia ich smak.

Wyjątkiem są banany i ananasy - te dobrze jest przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Jeśli banany zaczynają brązowieć, należy je szybko wykorzystać. Można upiec z nich bananowy chlebek lub pokroić na kawałki i zamrozić.

Świeże zioła również powinny być przechowywane w lodówce. Aby zachować ich świeżość, warto umieścić je w pudełku pomiędzy warstwami papierowych ręczników. Podobnie można przechowywać różnego rodzaju sałaty - wykładając papierem opakowanie.

W lodówce nie należy przechowywać ziemniaków i cebuli, lepiej umieścić je w chłodnym, ciemnym miejscu, takim jak szafka lub spiżarnia. Lodówka to również nie jest najlepsze miejsca dla chleba, szybciej się zestarzeje. Najlepiej przechowywać go w szafce lub chlebaku.

W zacienionym miejscu lub szafce możemy również przechowywać takie produkty jak: miód, ciastka, orzechy, nasiona, oleje i produkty w puszce. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że jeśli nie wykorzystamy ich w pełni, należy je przełożyć z puszki do szczelnego opakowania i przechowywać w lodówce.

Eksperci przypominają również, aby wszystkie produkty przechowywane w oryginalnych opakowaniach były szczelnie zamknięte np. klipsem, jeśli są w woreczkach.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.01.2021
GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

Sport


Sport

Reklama