Menu

Jak nie kupować ubrań?

Jak nie kupować ubrań?
W szafach Brytyjczyków wiszą nienoszone ubrania za 30 mld funtów! (Fot. Getty Images)
Podejmij wyzwanie i przez trzy miesiące nie kupuj nowych ubrań, zachęca Sylwia Majcher. W swej książce 'Wykorzystuję, nie marnuję' autorka radzi, jak zmienić swój styl życia na bardziej ekologiczny.
Reklama

Nie wszyscy wiedzą, że wyprodukowanie jednej koszulki oznacza zużycie 700 litrów wody. Do produkcji ubrań ze zwykłej bawełny wykorzystuje się 8 tysięcy rozmaitych środków chemicznych. Już te kilka faktów powinno nas przekonać do tego, by rozsądnie gospodarować swym budżetem, i nie kupować niepotrzebnie, także ubrań.

Brytyjczycy już nawet policzyli, że w ich szafach wiszą ubrania (mamy na myśli te nienoszone, które wiszą bezużytecznie), warte 30 mld funtów. Warto nad tym pomyśleć. A może i my mamy w szafach mnóstwo rzeczy, których nie nosimy?

"Przez trzy miesiące nie kupuj nowych ubrań. Idź na swap party. To bezgotówkowa wymiana ubrań i rzeczy. Spotkania odbywają się w domach, kawiarniach czy na piknikach. Za torebkę można dostać czapkę czy sukienkę, a jeśli nic nam nie wpada w oko - filiżankę kawy lub deser" - podpowiada Majcher. Sposobów na ekologiczne postepowanie z ubraniami jest naprawdę wiele.

Do produkcji ubrań z bawełny wykorzystuje się 8 tysięcy rozmaitych środków chemicznych! (Fot. Getty Images)

Bo co na przykład zrobić, jeśli przed nami wielkie wyjście, a w szafie nie mamy kreacji na tę okazję? Jest i na to sposób. Istnieje bowiem coś, co się nazywa... biblioteką ubrań. Jak sama nazwa wskazuje, można tam wypożyczyć pożądany ubiór.

Pierwsza w Polsce biblioteka ubrań działa we Wrocławiu. To nic, że za daleko, rzeczy z niej można zamówić przez internet. Taka biblioteka ubrań działa jak wirtualna szafa. Po opłaceniu abonamentu można z niej korzystać i wypożyczyć zestaw sukienek, spodni czy marynarek. Co ciekawe, nie trzeba przejmować się pralnią, bo każda odzież jest czyszczona w bibliotece, po zwrocie przez klienta.

Oczywiście, jeśli wybieramy się na ślub czy wesele i strojnej, wizytowej sukienki później być może już nie założymy, to wypożyczenie jej jest jakąś alternatywą, wartą rozważenia.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2020
GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

Sport


Sport

Reklama