Menu

Jak mleko zmienia charakter kawy

Jak mleko zmienia charakter kawy
Polacy chętnie sięgają po kawę z dodatkiem mleka. (Fot. Getty Images)
Prawie połowa Polaków wybiera kawę z mlekiem. Jedni lubią, kiedy jest naprawdę mleczna, inni - mimo wszystko - wolą wyczuwać charakterystyczną goryczkę. Tu znaczenie ma stopień palenia oraz mielenia ziaren. Anna Oleksak poleca przepis na kasztanowe cappuccino.
Reklama

47 proc. Polaków najczęściej pija kawę z mlekiem - wynika z badania "Poranna kawa Polaków". Jak opowiada Anna Oleksak, coffee ambasador marki Nespresso w Polsce, która przeprowadziła badanie, konsumenci wybierający mleczną wersję tego pobudzającego napoju, w takiej kawie szukają przede wszystkim harmonii między kawą a mlekiem. "Dla każdego ta harmonia oznacza, co innego" - zauważa ekspertka.

Zatem jakie kawy pasują do tej z mlekiem? Oleksak proponuje trzy różne rodzaje. Pierwsza z nich to chiaro, z włoskiego: jasny. "W tej mieszance ziarna kawy, dzięki ich delikatnemu paleniu, są tak dobrane, żeby ta kawa łącząc się z mlekiem dawała smak bardzo kremowy, mleczny i bardzo dużo słodyczy - stąd idealna jest ona do cappuccino i do latte, a więc dla osób, które rzeczywiście szukają bardzo delikatnego, kremowego mlecznego napoju" - informuje.

Część osób preferuje, żeby kawa była jednak bardziej wyczuwalna - dla nich rozwiązaniem będzie kawa typu scuro (z włoskiego: ciemny). "Jej smak jest wyrazisty, ale jednocześnie nie zawiera zbyt dużo goryczki. To mieszkanka kaw z Kolumbii i z Epiopii, trochę ciemniej palonych, właśnie po to, żeby w mleku wyczuwalny był ten kawowy charakter, ale żeby jednocześnie ta goryczka była złagodzona" - tłumaczy.

Tym, którzy wolą zdecydowanie wyrazisty i intensywny smak kawy, Oleksak poleca kawę corto (z włoskiego: krótki), którą można przełamać słodyczą mleka. "Do takiego espresso wystarczy dodać odrobinę mleka i mlecznej pianki - wtedy faktycznie otrzymamy taki mocny, intensywny charakter tej kawy, który będzie wyczuwalny z aromatami bardziej pikantnymi, i z goryczką" - dodaje.

Co ciekawe, ciemniejsze palenie również wpływa na mocniejszy smak kawy. "To jest bardzo ważny czynnik - tak samo, jak skład mieszanki czy grubość mielenia, żeby rzeczywiście ten posmak był wyczuwalny. Dlatego tutaj w cappuccino czy w latte możemy spodziewać się bardziej orzechowych aromatów" - opisuje.

Ekspertka zdradziła też przepis na kasztanowe cappuccino. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące składniki: 40 ml kawy corto, 10 ml kremu z kasztanów, 8 ml syropu kasztanowego oraz 50 ml mleka sojowego.

Aby przygotować napój kawowy, w ekspresie do kawy wybieramy program cappuccino - jeśli go nie mamy, możemy użyć spieniacza do mleka. Do filiżanki wlewamy 8 ml syropu kasztanowego oraz 2 łyżeczki kremu z kasztanów. Dodajemy spienione mleko sojowe i zaparzoną kawę, której powinno być około 40 ml. Smacznego!

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.06.2020
GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

Sport


Sport

Reklama