Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak budować pozytywną atmosferę w zespole podczas pracy zdalnej?

Jak budować pozytywną atmosferę w zespole podczas pracy zdalnej?
Dobry szef powinien wiedzieć, jak dbać o swój zespół nawet w takich dziwnych czasach jak teraz... (Fot. Getty Images)
Jednym ze sposobów na to, by budować pozytywną atmosferę w zespole w realiach pracy zdalnej, jest organizowanie wirtualnych spotkań nie tylko o charakterze formalnym, ale też i nieoficjalnym – radzi Renata Kałużna, która zawodowo zajmuje się dbaniem o dobre samopoczucie i motywację pracowników.
Reklama
Reklama

Od kilku już miesięcy funkcjonujemy w zespołach rozproszonych, gdzie większość z nas pracuje zdalnie w swoich miejscach zamieszkania. A zatem jak dziś zdefiniować dobrą atmosferę w pracy?

"Moim zdaniem jest to sytuacja, gdy chętnie pracujemy, z przyjemnością kontaktujemy się z naszymi szefami i kolegami z pracy - wirtualnie w zespołach lub w parach. Gdy spotkania są konkretne, każdy ma i zna swój zakres prac i go realizuje, działamy szanując czas własny i czas kolegów" – tłumaczy Renata Kałużna, założycielka International Happiness at Work Institute, którego celem jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań w zakresie tworzenia wysokiej kultury pracy w organizacji.

Istnieje dziesięć zasad dobrej atmosfery w pracy. Jak zaznacza Kałużna, są one aktualne bez względu na to, czy mówimy o home office, czy o pracy w biurze.

Zarządzanie nawet małym zespołem osób w warunkach pracy zdalnej to niemałe wyzwanie. Dobrze wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, aby wszystkim pracowało się przyjemniej. (Fot. Getty Images)

Te zasady są następujące:

  1. poznanie się – na poziomie naszych wartości, stylów myślenia i stylów działania;
  2. wzajemne zrozumienie, sympatia i życzliwość;
  3. wspieranie się i pomaganie sobie;
  4. praca zespołowa – granie do jednej bramki;
  5. jasność struktur, podziału obowiązków, oceny pracowników;
  6. dobra komunikacja, poczucie współtworzenia firmy i znajomość kierunku, w jakim firma się rozwija;
  7. równe traktowanie (płeć, religia, kolor skóry);
  8. rozwiązywanie konfliktów, gdy się pojawiają (np. plotki, intrygi, niezdrowa rywalizacja);
  9. celebrowanie sukcesów – także tych małych;
  10. wspólne spędzanie wolnego czasu – integracja.

"Jednym ze sposobów, aby znaleźć wirtualny odpowiednik tych aktywności, jest to, aby lider tak rozdysponował i zaplanował pracę, aby był czas i na wirtualne spotkania oficjalne, i na te nieoficjalne. Dotyczące pracy oraz dające szansę na rozmowy o sprawach niezwiązanych z pracą. Może on wygospodarować czas na koniec każdego dnia, aby omówić, co dziś zostało zrobione, porozmawiać o sukcesach dnia dzisiejszego – także o tych małych" – podpowiada ekspertka. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama