Menu

Jadalne dania z drukarki?

Jadalne dania z drukarki?
Najsmaczniejsza pizza 3D!
Reklama
Hiszpańska firma Natural Machines wypuściła właśnie na rynek drukarkę 3D drukującą prawie gotowe, jadalne potrawy. Urządzenie o nazwie Foodini działa jak wszystkie inne drukarki 3D, z tą różnicą, że nie "obrabia" plastiku, lecz produkty żywnościowe.

W rzeczywistości jednak wydrukowane w ten sposób jedzenie musi być jeszcze poddane zwykłej obróbce cieplnej, bowiem urządzenie pozostawia je w stanie surowym.

"To rozwiązanie dobre w przypadku dań wymagających precyzji czy zręczności, których zwykle nie ośmielamy się sami gotować" - ocenia Jacopo Prisco w artykule dla CNN. Drukarka ma połączenie z internetem i za pomocą wbudowanego ekranu można korzystać z przepisów na dania dostępnych online.

Firma podkreśla, że potrawy drukowane za pomocą ich urządzenia były degustowane przez grupę testerów i wypadły pomyślnie. Na pytania o obawy związane z jedzeniem tak przygotowanego posiłku odpowiada porównaniem do kuchenek mikrofalowych.

"30 lat temu ludzie bali się jeść jedzenie w nich podgrzewane, bo miało jakoby być napromieniowane i skażone. Dziś kuchenki są w prawie każdym domu, dlatego spodziewany się, że z tym urządzeniem może być podobnie" - twierdzi Lynette Kucsma.

Firma jest obecnie na etapie poszukiwań inwestora i rozkręcania produkcji na większą skalę. Urządzenie na razie ma być dostępne jedynie dla profesjonalnych kucharzy. Do klientów prywatnych będzie wypuszczone później w cenie ok. 1 tys. USD.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.06.2020
GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

Sport


Sport

Reklama