Menu

Im więcej zarabiasz, tym dłużej będziesz żyć!

Im więcej zarabiasz, tym dłużej będziesz żyć!
Pieniądze szczęścia nie dają, ale mogą wydłużyć życie... (Fot. Getty Images)
Badania naukowców z Northwestern University w Illinois wykazują, że Amerykanie, którzy więcej zarabiają, żyją dłużej niż osoby o małych dochodach. Badanie prowadzone było przez niemal ćwierć wieku.
Reklama

"Pieniądze może nie dają szczęścia, ale można za nie kupić dłuższe życie. Każde 50 tys. dolarów dochodu obniża ryzyko śmierci o pięć procent" – stwierdziła organizacja StudyFinds, publikująca streszczone wersje badań, które mają na celu wywołanie debaty.

"Jeden z kluczy do długiego życia może leżeć w twojej wartości netto" – oznajmił jeden z autorów opracowania dr Eric Finegood z Instytutu Badań nad Polityką na Northwestern. Wyniki podano w oparciu o analizę życia 5 400 Amerykanów.

StudyFinds zwraca uwagę, że pandemia COVID-19 pogłębiła przepaść majątkową. Pośród nieszczęść, liczba milionerów w USA wzrosła w zeszłym roku o 5,2 mln - do ponad 56 mln. Śmiertelność spadała o pięć procent na każde dodatkowe 50 tys. dolarów wartości netto zgromadzone w wieku średnim.

Podobną prawidłowość badacze zaobserwowali w gronie 2 490 osób, które były bliźniakami lub rodzeństwem. Ci, którzy mieli duże zarobki, mieli większe szanse na przeżycie braci i sióstr z mniejszymi zasobami.

"Różnica rzędu 139 tys. dolarów wiązała się z 13-procentowym spadkiem prawdopodobieństwa śmierci prawie 24 lata później, faworyzując członka rodziny o wyższej wartości netto" - wyjaśniał dr Finegood.

StudyFinds wyciąga z tego wniosek, że zamożność prowadzi do dobrego zdrowia, a nie jest to odbiciem cech dziedzicznych lub wczesnych doświadczeń rodzin.

W pierwszej tego typu analizie wykorzystano dane z projektu "Midlife in the United States" (MIDUS), prowadzącego badania nad starzeniem się. Informacje o uczestnikach w wieku średnio 46 lat, zbierano od 1994 do 1996 roku. Monitorowano je do 2018 roku. Do tamtego czasu zmarło nieco ponad 1000, czyli prawie jedna piąta uczestników badania.

Komentarze
  • Inga
    27 lipca, 21:13

    To w sumie dość logiczne, biorąc po uwagę że służba zdrowia w Stanach jest prywatna i nawet przy standardowym ubezpieczeniu musisz zazwyczaj dopłacać za podstawową wizytę lekarską, nie mówiąc już o innych bardziej zaawansowanych badaniach. Bywa, że ludzie lądują na ulicy, jak się pochorują bo rachunki za leczenie doprowadzają ich do bankructwa. I to nawet jeśli są ubezpieczeni.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2021
GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama