Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja wypożyczy brytyjskiemu muzeum słynną Tkaninę z Bayeux

Francja wypożyczy brytyjskiemu muzeum słynną Tkaninę z Bayeux
Tkanina z Bayeux to cenne ikonograficzne źródło historyczne. (Fot. Wikipedia)
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dzisiejszej wizyty w Wielkiej Brytanii przedstawi plany wypożyczenia brytyjskiemu muzeum słynnej Tkaniny z Bayeux z XI wieku - poinformował dziennik The Times.
Reklama

Decyzja o pierwszym w historii wypożyczeniu tego dzieła sztuki ma być jednym z głównych elementów 35. szczytu francusko-brytyjskiego, który odbędzie się w akademii wojskowej w Sandhurst, ok. 55 km na południowy zachód od Londynu.

Tkanina z Bayeux to ręcznie haftowane płótno o wymiarach 70 metrów na 50 cm przedstawiające podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę, bitwę pod Hastings w 1066 roku i życie codzienne mieszkańców ówczesnej Normandii. Według legendy, płótno zostało zamówione i wykonane przez królową Matyldę, żonę Wilhelma, dla uczczenia sukcesu jej męża, choć część badaczy sugeruje, że arcydzieło mogło powstać w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem gazety, gotowość rządu w Paryżu do wypożyczenia Tkaniny z Bayeux ma symbolizować siłę przyjaźni francusko-brytyjskiej także po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy, a obecnie prowadzone są badania, które mają potwierdzić czy i jak będzie można bezpiecznie przewieźć dzieło sztuki przez kanał La Manche.

Według informacji "Timesa", nie zdecydowano jeszcze, które z brytyjskich muzeów otrzyma prawo do pokazania Tkaniny z Bayeux; taka wyjątkowa wystawa spodziewana jest dopiero za około pięć lat.

Wielka Brytania co najmniej dwukrotnie podejmowała w przeszłości próby wypożyczenia tkaniny - w 1953 roku na koronację królowej Elżbiety II i w 1966 roku na obchody 900. rocznicy bitwy pod Hastings. W obu przypadkach negocjacje zakończyły się niepowodzeniem.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.08.2018
GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

Sport


Reklama