Menu

Filmy z największą liczbą nominacji do nagród BAFTA

Filmy z największą liczbą nominacji do nagród BAFTA
Sam Mendes jest kandydatem do nagrody dla najlepszego reżysera za film "1917". (Fot. Getty Images)
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) ogłosiła listę nominowanych do nagród 2020. Nie ma na niej żadnego filmu z Polski.
Reklama

Najwięcej szans na statuetki ma "Joker" Todda Phillipsa, który dostał aż 11 nominacji. Tuż za nim znalazły się filmy "Pewnego razu... w Hollywood” Quentina Tarantino i "Irlandczyk” Martina Scorsese, które mają po 10 nominacji. Wśród faworytów jest też epopeja wojenna Sama Mendesa "1917". Obraz otrzymał 9 nominacji.

O statuetkę dla najlepszego filmu roku powalczy "1917”, "Pewnego razu... w Hollywood”, "Irlandczyk”, "Parasite" i "Joker”. Z kolei o nagrodę w kategorii najlepszy film zagraniczny rywalizować będą m.in. "Ból i blask" Pedro Almodóvara, "Parasite" Bonga Joon-ho oraz "Portret kobiety w ogniu" Céline Sciammy i Bénédicte Couvreur. Żaden z polskich filmów nie zyskał w tym roku przychylności członków Akademii.

W kategorii najlepszy film brytyjski zmierzą się m.in. "Przynęta", "Rocketman”, "Dwóch papieży" i "Nie ma nas w domu". "Przynęta" Marka Jenkina znalazła się również wśród filmów nominowanych w kategorii Najlepszy debiut brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta.

Nagroda dla najlepszego reżysera przypadnie Samowi Mendesowi ("1917"), Martinowi Scorsese ("Irlandczyk"), Toddowi Phillipsowi ("Joker"), Quentinowi Tarantino ("Pewnego razu... w Hollywood") lub Bongowi Joon-ho ("Parasite").

Na statuetkę w kategorii najlepsza aktorka może liczyć Jessie Buckley ("Wild Rose"), Scarlett Johansson ("Marriage Story"), Saoirse Ronan ("Little Women"), Charlize Theron ("Bombshell") i Renée Zellweger ("Judy").

Najlepszy aktor zostanie wybrany z grona kandydatów, w którym są Leonardo DiCaprio ("Pewnego razu... w Hollywood”), Adam Driver ("Historia małżeńska”), Taron Egerton ("Rocketman”), Joaquin Phoenix ("Joker”) i Jonathan Pryce ("Dwóch papieży”).

Nominacje do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę żeńską uzyskały Laura Dern ("Historia małżeńska”), Scarlett Johansson ("Jojo Rabbit”), Florence Pugh ("Małe kobietki”), Margot Robbie ("Bombshell”) i Margot Robbie ("Pewnego razu... w Hollywood”).

Najlepszy aktor drugoplanowy zostanie wyłoniony spośród takich tuzów, jak Tom Hanks ("Cóż za piękny dzień”), Anthony Hopkins ("Dwóch papieży”), Al Pacino, Joe Pesci ("Irlandczyk”) oraz Brad Pitt ("Pewnego razu... w Hollywood”)

Tegorocznych zwycięzców nagród BAFTA poznamy 2 lutego. Gala rozdania nagród obędzie się w londyńskiej Royal Albert Hall. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.04.2020
GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

Sport


Reklama