Menu

Eurowizja wkrótce zawita do Bazylei

Eurowizja wkrótce zawita do Bazylei
Polskę reprezentować będzie w tym roku Justyna Steczkowska, która po raz pierwszy brała udział w konkursie w 1995 roku. Artystka wykona utwór "Gaja", będący "manifestem osobistej mocy i transcendencji". (Fot. PAP/Rafał Guz)
Zeszłej jesieni dowiedzieliśmy się, że Bazylea została wybrana na miejsce tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Szwajcarska metropolia nad Renem nie bez powodu uchodzi za kulturalną stolicę kraju – słynie ona wszak z ogromnej liczby muzeów i galerii sztuki, w których podziwiać można dzieła najznakomitszych artystów. Miasto kusi turystów także unikatowym klimatem i pięknymi widokami.

Bazylea znajduje się u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji. Miasto zachwyca swoim niezwykłym urokiem i bogatą historią. Wędrując jego brukowanymi uliczkami, można podziwiać majestatyczne katedry, urokliwe place i oczywiście reprezentacyjną starówkę z ratuszem.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta jest katedra Münster, będąca perłą gotyckiej architektury. Jej strzeliste wieże dominują nad Bazyleą, a wnętrza kryją wiele kunsztownych witraży i rzeźb. Podczas pobytu warto wspiąć się na katedralną wieżę, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na rzekę Ren i okoliczne budynki.

Symbolem metropolii jest Bazyliszek – potężny, jadowity stwór z podań i baśni, który potrafił zabić jednym spojrzeniem, często przedstawiany jako hybryda węża i smoka. Według miejskiej legendy, siejąca postrach kreatura zamieszkiwała jedną z jaskiń w pobliżu dzisiejszej fontanny Gerber-Brunnen, a za zadanie miała chronić miasto i strzec jego skarbów.

Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto, którego jest siedzibą administracyjną. (Fot. Getty Images)

W Bazylei wizerunek mitycznej bestii widoczny jest w wielu miejscach – umieszczono go na licznych budynkach i fontannach.

Spacerując po Starym Mieście natkniemy się na klimatyczne kawiarnie, sklepy z rękodziełem i zabytkowe kamienice. Miejsce to tętni życiem zwłaszcza w weekendy, kiedy mieszkańcy i turyści spotykają się na okolicznych targach, gdzie można nabyć lokalne przysmaki.

Na rynku miejskim Marktplatz usytuowany jest neogotycki ratusz, który wyróżnia się czerwonawą fasadą, wysoką wieżą oraz dachem pokrytym kolorowymi płytkami. Obecnie odbywają się tam zgromadzenia parlamentu oraz rządu kantonu Bazylei. Warto wybrać się na spacer ulicą Rheinsprung, która prowadzi do Mostu Środkowego (niem. Mittlere Brücke). Po drodze miniemy dawne mieszczańskie rezydencje, znane jako Biały i Niebieski Dom, które należały do magnatów produkujących jedwab.

Bazylea jest po Zurychu i Genewie trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego.
(Fot. Getty Images)

Bazylea słynie przede wszystkim z bogatej oferty muzealnej. Kluczowym obiektem miasta jest bez wątpienia Muzeum Sztuki w Bazylei (niem. Kunstmuseum), które prezentuje dzieła powstałe na przestrzeni wieków – od schyłku średniowiecza po czasy współczesne. Ekspozycje prezentują obrazy, rzeźby i instalacje, a także sztukę wideo, fotografię, rysunki oraz grafikę.

Placówka może się poszczycić największym na świecie zbiorem prac malarskiej dynastii Holbeinów, a ponadto posiada dzieła takich mistrzów, jak Konrad Witz, Martin Schongauer, Lucas Cranach Starszy, Mathias Grünewald, Picasso czy Van Gogh.

Inne ciekawe atrakcje miasta to m.in. ogrody uniwersyteckie, neogotycki kościół św. Elżbiety z punktem widokowym, imponująca fontanna Tinguely’ego oraz XIV-wieczny kompleks Lohnhof i dawny klasztor Augustynów, który dziś jest siedzibą Muzeum Muzyki. Warto także przespacerować się ulicą Heuberg, wzdłuż której mieszczą się domy zbudowane w okresie od XIV do XVI wieku.

Zielone tramwaje - jeden z symbolów tego miasta. (Fot. Getty Images)

Nieopodal Bazylei mieści się zaś ogromna, nowoczesna hala widowiskowo-sportowa St. Jacobshalle, w której odbędą się koncerty w ramach finału Eurowizji. Słynie ona z organizacji różnorodnych wydarzeń muzycznych – od koncertów muzyki klasycznej, po imprezy jazzowe i festiwale.

69. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się 13, 15 i 17 maja. Koncerty organizują Europejska Unia Nadawców i szwajcarski nadawca SRG SSR. Na gości i akredytowanych dziennikarzy czekać będzie szereg atrakcji, takich jak wioska eurowizyjna czy euroklub, zlokalizowane w Messe Basel.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.05.2025
GBP 5.0556 złEUR 4.2525 złUSD 3.8266 złCHF 4.5564 zł

Sport