Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Emilia Clarke została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego

Emilia Clarke została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego
Aktorka doskonale wie, co znaczy rehabiiltacja po urazie mózgu... (Fot. ANDREW MATTHEWS/POOL/AFP via Getty Images)
Gwiazda 'Gry o tron' dostąpiła nie lada zaszczytu. Książę William wręczył brytyjskiej aktorce i jej matce Ordery Imperium Brytyjskiego za ich działalność charytatywną na rzecz osób, które doznały urazu mózgu.
Reklama
Reklama

Emilia Clarke otrzymała właśnie jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych na wyspach – Order Imperium Brytyjskiego. Uroczysta ceremonia odbyła się 21 lutego na zamku Windsor. Książę William wręczył ordery aktorce i jej matce Jennifer Clarke za ich działalność charytatywną w ramach załozonej przez nie fundacji SameYou.

Misją organizacji jest zapewnienie osobom po urazie mózgu kompleksowej opieki psychologicznej i rehabilitacyjnej oraz koordynowanie badań naukowych i realizowanie programów edukacyjnych dla pracowników służby zdrowia.

W marcu 2019 roku Emilia Clarke ujawniła na łamach "The New Yorker", że podczas filmowania "Gry o tron" dwukrotnie otarła się o śmierć. Osiem lat wcześniej u aktorki zdiagnozowano tętniaka mózgu. Po zabiegu aktorka cierpiała na afazję – zaburzenie mowy objawiające się utratą zdolności do rozumienia i tworzenia wypowiedzi.

Emilia z matką, Jennifer Clarke, która także została uhonorowana.
(Fot. Getty Images)

"Nie potrafiłam powiedzieć, jak się nazywam. W krytycznych momentach nie chciało mi się żyć. Prosiłam personel, by pozwolili mi umrzeć. Moja praca, która była dla mnie spełnieniem marzeń, opierała się wszak na komunikacji. Straciwszy to, byłam całkowicie zagubiona" – wyjawiła aktorka.

W 2013 roku musiała ona przejść operację usunięcia drugiego tętniaka. "Miesiącami leżałam w szpitalu. Straciłam wszelką nadzieję. Ból był rozdzierający, miewałam ataki paniki" – zdradziła Clarke. Od tego czasu aktorka wróciła do pełnej sprawności.

Komentując w rozmowie z "The Independent" otrzymanie Orderu Imperium Brytyjskiego, gwiazda podkreśliła, że to dla niej "wisienka na torcie". "Robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomagać we wprowadzeniu niezbędnych zmian w świadczeniu opieki zdrowotnej osobom po urazach mózgu. Ta nagroda to ogromny zaszczyt i wielki zastrzyk energii do dalszego działania" – podsumowała. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 12.04.2024
GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama