Eksperci radzą, jak ćwiczyć latem, by uniknąć odwodnienia i udaru
Choć uprawianie sportu nie bez racji uznawane jest za jeden z filarów zdrowego stylu życia, zdaniem ekspertów warto dostosować intensywność wysiłku do pory roku. Jest to szczególnie istotne latem, gdy mamy do czynienia z falami upałów.
"Kiedy obficie się pocisz podczas ćwiczeń, twoje ciało traci niezbędne elektrolity. Czasem powoduje to zawroty głowy, skurcze mięśni, a nawet upośledzenie funkcji poznawczych. Zbyt forsowne ćwiczenia w gorące dni mogą doprowadzić do odwodnienia, które stanowi główny czynnik ryzyka udaru cieplnego – stanu zagrażającego życiu, który charakteryzują wysoka temperatura ciała, dezorientacja i drgawki" – przestrzega w rozmowie z "Indian Express" hematolog dr Rajeev Gupta.
Specjalista podkreśla, że ostrożność zachować powinny zwłaszcza osoby, które cierpią na choroby serca czy schorzenia układu oddechowego.
Can you get sick if you exercise too much in summer? https://t.co/XOJXISVMk2 pic.twitter.com/3t8d82purD
— Global Voters (@global_voters) June 10, 2024
"Nadmierny wysiłek w czasie upałów może pogorszyć istniejące problemy z krążeniem i dolegliwości ze strony nerek, a u cierpiących na astmę skurcz oskrzeli może się znacząco nasilić. Badania wykazały nawet związek między podejmowaniem zbyt intensywnej aktywności fizycznej w upalne dni i zwiększoną śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych" – wskazuje lekarz.
Warto mieć się na baczności także wówczas, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. "Jeśli nie trenujesz regularnie, odradzam przystępowanie do aktywności podczas upałów" – zaznacza w rozmowie z serwisem Euronews Rebekah Lucas, adiunktka na wydziale Aktywności Fizycznej i Zdrowia na Uniwersytecie w Birmingham.
Jak zatem zmodyfikować treningową rutynę, by uchronić się przed pogorszeniem stanu zdrowia? Przede wszystkim należy skrócić nieco sesje ćwiczeń i pamiętać o nawadnianiu się.
"Jeśli ćwiczysz na zewnątrz, ogranicz się do wykonywania treningów, które trwają 30-45 minut. Pozwala to kontrolować temperaturę ciała i zmniejsza ryzyko odwodnienia. Ponadto, pij dużo wody przed, w trakcie i po treningu" – podpowiada dr Gupta. Warto także rozważyć podejmowanie aktywności o poranku, gdy temperatura jest niższa, a promienie słońca – mniej intensywne.
"Jeśli zdecydujesz się na poranny trening, w jeszcze większym stopniu zadbaj o nawodnienie organizmu. Przyjmuj dużo płynów poprzedniego wieczoru i wypij szklankę wody, zanim wyjdziesz z domu" – radzi Lucas.
Istotne jest również to, jakie ćwiczenia wykonujemy w upalne dni. Najlepszym rozwiązaniem będą takie rodzaje aktywności, jak szybki marsz, jogging, pływanie, jazda na rowerze lub skakanie na skakance, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Warto natomiast zrezygnować z treningu z obciążeniem.
"Ćwiczenia siłowe przynoszą wiele korzyści, ale podnoszenie ciężarów generuje w ciele znacznie większą ilość ciepła. Latem dobrze jest ograniczyć tego rodzaju treningi, aby uniknąć odwodnienia i udaru" – wskazuje dr Gupta. A jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy, nie ignorujmy ich.
"Pierwsze objawy chorób związanych z upałem obejmują zawroty głowy, uczucie oszołomienia i zmęczenie. To sygnał, że należy natychmiast zaprzestać aktywności i rozpocząć schładzanie" – dodaje Lucas.