Menu

Dustin Hoffman świętuje 82. urodziny!

Dustin Hoffman świętuje 82. urodziny!
To jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich aktorów. (Fot. Getty Images)
Pięciokrotnie nominowany i dwukrotnie nagrodzony Oscarem Dustin Hoffman świętuje dzisiaj 82. urodziny. Amerykański aktor znany jest m.in. jako tytułowy Absolwent, za rolę którego dostał Złoty Glob i jedną z pięciu nominacji do Oscara.
Reklama

Dustin Lee Hoffman urodził się 8 sierpnia 1937 r. w Los Angeles. Zanim został aktorem, reżyserem i producentem filmowym, uczęszczał do szkoły średniej Los Angeles High School, którą ukończył w 1955 r. Rok później zrezygnował z edukacji w Santa Monica City College. Natomiast w 1958 r. wstąpił do Pasadena Playhouse w Pasadenie.

Już dwa lata później debiutował w sztuce "Tak jest dla bardzo młodego człowieka" na scenie Sarah Lawrence College, a rok później wystąpił na Broadwayu. Później szkolił się jeszcze w słynnym nowojorskim Actors Studio. Natomiast na ekranie zadebiutował występując w dwóch odcinkach serialu "ABC Nagie miasto".

W dalszych latach kariery występował na deskach teatru. Jednak widzowie pamiętają go z takich produkcji telewizyjnych jak np. "The Defenders", "Hallmark Hall of Fame" czy "The Nurses".

Z żoną, Lisą. (Fot. Getty Images)

Na dużym ekranie debiutował w 1967 r. rolą w komedii Arthura Hillera "The Tiger Makes Out". W tym samym roku zagrał w melodramacie Mike'a Nicholsa tytułowego "Absolwenta", który przyniósł mu nie tylko popularność, ale też Złotego Globa dla obiecującego aktora i nominację do Oscara.

W sumie aktor jest laureatem dwóch Oscarów. Pierwszego, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, dostał za film "Sprawa Kramerów" (1979 r.), drugiego - również w tej samej kategorii - za film "Rain Man" (1988 r.). Hoffman w 2009 r. we Francji dostał też inną nagrodę, odznaczenie "Kawaler Orderu Sztuki i Literatury".

Warto wspomnieć też nieco o życiu prywatnym aktora. W latach 1969-1980 był żonaty z baletnicą Anne Byrne, z którą ma córkę, Jennę Byrne (ur. 1970 r.). Jeszcze w tym samym roku, kiedy rozstał się z pierwszą żoną, stanął na ślubnym kobiercu z prawniczką Lisą Gottsegen, z którą doczekał się czwórki dzieci: dwóch synów – Jacoba Jake'a (ur. 1981 r.) i Maxwella (ur. 1984 r.) oraz dwie córki – Rebeccę (ur. 1983 r.) i Alexandrę (ur. 1987 r.). 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.02.2020
GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

Sport


Reklama