Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Domowe piwo w pubach???

Domowe piwo w pubach???
Nie inaczej.
Reklama
Reklama

Nowy trend w portugalskich pubach. W wielu miastach działa kilkadziesiąt pubów oferujących piwo wytworzone... domowymi sposobami. Trunki powstają na bazie naturalnych produktów.


Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że nowa oferta portugalskiej gastronomii, czyli sprzedaż piwa domowej roboty, wynika m.in. z poszerzającej się liczby zagranicznych turystów wczasujących w tym iberyjskim kraju i nowych trendów docierających do miejscowej gastronomii.


"W dużych portugalskich miastach przybywa oferty, która nie jest tradycyjną, gdyż wielu urlopowiczów szuka po prostu czegoś mniej portugalskiego. Zjawisko to dotyczy również konsumentów-Portugalczyków, którzy szukają produktów spożywczych powstających w jak najbardziej naturalnych warunkach. Trend ten ma związek z panującą nad Tagiem i Douro modą na zdrowe odżywianie" - powiedział Miguel Monteiro.


W kilkudziesięciu działających już w Portugalii pubach, w których oferowane jest piwo własnej roboty, sprzedawane są zazwyczaj trunki powstające na terenie tego iberyjskiego kraju. Niektóre lokale, takie jak np. lizboński bar Duque Brewpub, utworzony został na bazie miejsca, w którym czterech przyjaciół zaczęło w ub.r. wyrabiać piwo na własne potrzeby i dla "zabicia czasu".


"Dwóch z nas miało już wcześniej doświadczenie w produkcji piwa domowej roboty. Połączyliśmy siły i początkowo dla żartów, a później już na poważnie zaczęliśmy wyrabiać piwo" - powiedział Tiago Castel-Branco, który jest współwłaścicielem pubu wyrabiającego markę piwa o nazwie Aroeira.


Lizbończyk przyznał, że czwórka przyjaciół jest dziś w stanie wyprodukować w swoim barze Duque Brewpub 1500 litrów piwa własnej roboty w ciągu miesiąca.


Szacuje się, że na terenie Portugalii zarejestrowanych jest już ponad 70 marek piwa wyrabianego domowymi sposobami. Blisko połowa z nich obecna jest na półkach sieci handlowych w tym kraju.


Jedną z marek portugalskiego piwa jest A Gumelo o smaku grzybowym. Nie posiada ono w swoim składzie żadnych sztucznych substancji. Pozbawione jest ono zarówno konserwantów, jak i zastrzyku dwutlenku węgla. Dodawany do trunku ekstrakt pochodzi z grzybów Porcini.


Wyrabiane ze słodu pszenicznego piwo A Gumelo nie należy do najsłabszych. Trunek, który oferowany jest w butelkach o pojemności 0,33 l, ma 5,5 proc. zawartości alkoholu.


Moda na samodzielne warzenie piwa dotarła do Portugalii już kilka lat temu, a w tym iberyjskim kraju szybko przybywa małych firm wyrabiających ten trunek domowymi sposobami. Nie brakuje też oryginalnych sposobów jego produkcji, np. wyrobu piwa z żołędzi, dyni, czy owoców granatu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.05.2024
GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama