Menu

Dlaczego wśród wegan dominują kobiety?

Dlaczego wśród wegan dominują kobiety?
Dlaczego kobiety chętniej niż mężczyźni rezygnują z mięsa? Naukowcy znają odpowiedź. (Fot. Getty Images)
Dieta wegańska ma coraz więcej zwolenników, także wśród gwiazd. Na co dzień stosują ją Natalie Portman, Miley Cyrus, Beyonce, Joaquin Phoenix i Zac Efron. Jak pokazują badania, wśród amatorów jarskiego jadłospisu przeważają jednak panie. Z czego to wynika? Uczeni upatrują przyczyn takiego stanu rzeczy między innymi w zjawisku 'kruchej męskości'.
Reklama

Dieta roślinna staje się coraz popularniejszym modelem żywienia. Specjaliści podkreślają, że eliminacja mięsa może nam przynieść liczne korzyści zdrowotne. Począwszy od pozbycia się nadprogramowych kilogramów, na usunięciu z organizmu toksyn skończywszy. Weganizm pozostaje też w zgodzie z ekologią – dość wspomnieć, że według statystyk przemysł mięsny zatruwa środowisko w większym stopniu niż koncerny naftowe. Niemałe znaczenie mają także względy etyczne, jak by nie patrzeć, konsumowanie mięsnych produktów kłóci się z powszechną i podkreślaną przez wielu ludzi miłością do zwierząt.

Weganizm cieszy się dużą popularnością także wśród gwiazd, które chętnie dzielą się w wywiadach i mediach społecznościowych swoim entuzjazmem związanym ze stosowaniem jarskiej diety. Do grona znanych zwolenników roślinnego jadłospisu zaliczają się m.in. Natalie Portman, Miley Cyrus, Beyonce, Joaquin Phoenix, Ariana Grande, Ellie Goulding, Jessica Chastain, Peter Dinklage i Zac Efron. Jak pokazują rozmaite badania, wśród wegan dominują jednak kobiety. Psychologowie są świadomi tej tendencji od dziesięcioleci. Pozostaje jednak pytanie, skąd te dysproporcje?

Mężczyznom trudniej rezygnować z mięsa, ponieważ obawiają się, że utracą w ten sposób swoją "męskość". Winę za to ponosi m.in. przemysł reklamowy. (Fot. Getty Images)

Jedna z przyczyn może dotyczyć tzw. "kruchej męskości” – idei, która zakłada, że mężczyźni nieustannie martwią się, że utracą męski status, a zatem odczuwają potrzebę ciągłego udowodnienia swojej męskości. Mięso jest tymczasem stereotypowo utożsamiane z męskimi preferencjami kulinarnymi. Steven Heine, psycholog z University of British Columbia, sugeruje, że jest to w dużej mierze spowodowane czynnikami historycznymi. "Mięso zawsze kojarzyło się z niebezpieczeństwem, ponieważ mężczyzna musiał polować, aby je zdobyć, a także ze statusem, ponieważ było to cenne pożywienie” – wyjaśnia w rozmowie z "BBC”.

Stereotyp ów został skutecznie utrwalony przez przemysł reklamowy. Począwszy od XIX wieku, gdy społecznie akceptowalnym stało się samotne jadanie kobiet poza domem, restauracje i marketingowcy dwoili się i troili, aby wykoncypować, jakie jedzenie należy reklamować jako „kobiece”. Wybór padł na fikuśne desery i sałatki. Krwiste steki zostały zarezerwowane dla mężczyzn. Badania Heine’a potwierdzają, jak silnie zakorzenione jest postrzeganie jarskich produktów jako kobiece, mięsnych zaś – jako typowo męskie. Uczony odkrył, że sam fakt gustowania w wegetariańskich potrawach, bez znajomości cech cudzej osobowości i nawyków, wystarczył, aby dany mężczyzna wydawał się mniej męski. "Niektórzy panowie mogą martwić się, jak zostaną odebrani, jeśli zamówią sałatkę w restauracji” – konkluduje Heine.

Przyczyny dominacji kobiet wśród wegan upatrywać należy jednak również w ich większej empatii. Badania konsekwentnie pokazują, że panie wykazują się większym współczuciem, zwłaszcza jeśli chodzi o zwierzęta.

Komentarze
  • Dietetyk
    13 marca, 17:24

    Bo chłop który ciężko pracuje np.na budowie potrzebuję miecha natomiast kobita malując paznokcie w ofisie i parząc kawę obstoji przy kalafiorze czy brokułów .dziękuję za uwage

  • Wege
    14 marca, 10:07

    Wszystkim, którzy uwazają, ze "facet potrzebuje mięcha" polecam film "the games changers" na Netflix. Dokument opowiadających o wegańskich wielokrotnych mistrzach świata w sportach ekstremalnych, którzy swoje osiągniecia zawdzieczają diecie wege. Film wciąga jak thriller.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama