Menu

Dlaczego inne preparaty powinno się aplikować na skórę rano, a inne wieczorem?

Dlaczego inne preparaty powinno się aplikować na skórę rano, a inne wieczorem?
Wszelkie wizyty w SPA, salonach piękności, które skoncentrowane są na zabiegach pielęgnacyjnych skóry, najlepiej, aby odbywały się po godzinie 17:00. (Fot. Getty Images)
Twój organizm inaczej funkcjonuje rano, a inaczej wieczorem. A to oznacza odmienne potrzeby. Dotyczy to także twojej skóry. Dostosuj pielęgnację cery do rytmu dobowego, a będziesz wyglądać olśniewająco.
Reklama

Po przebudzeniu skóra powinna być gładka, miękka i elastyczna. Dzieje się tak, ponieważ komórki skóry regenerują się w nocy - czyli wtedy, kiedy skóra jest mniej narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie, smog, kurz). Nie bez przyczyny sen uchodzi za najlepszy eliksir młodości i kosmetyk, który możemy aplikować bez ograniczeń. Procesy naprawcze, które zachodzą w skórze, wymagają odpoczynku, dlatego też zaburzenia snu mogą przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się. Warto wiedzieć, że sen częściowo regulowany jest przez poziom melatoniny, która swój szczyt osiąga w nocy.

"Melatonina pełni wiele funkcji, w tym przyczynia się do wzrostu włosów, redukcji uszkodzeń komórek spowodowanych promieniowaniem UV, gojeniu się i wielu innych" – tłumaczy dermatolog Jessica Weiser. "Kiedy naturalna produkcja melatoniny zostaje zaburzona, zmniejsza się jej zdolność do naprawiania uszkodzeń w nocy" – dodaje.

Dlatego też odpowiednia ilość snu jest konieczna, jeśli zależy nam na zachowaniu młodzieńczego i promiennego wyglądu. Jeśli jednak doskwiera nam bezsenność lub jakość snu jest słaba, warto o poranku sięgnąć po produkty, które poprawią jej nawilżenie i krążenie.

Przedpołudnie to czas, kiedy wzrasta produkcja sebum, wtedy też najczęściej nasza skóra zaczyna się nadmiernie błyszczeć, szczególnie w tzw. strefie T. Wtedy też można sięgnąć po matujące bibułki lub spray.

Po południu nasza skóra zostaje wystawiona na działanie promieni UV, zanieczyszczenia powietrza. Zatem warto chronić ją filtrami UV. To również czas, kiedy może przydać się armia przeciwutleniaczy, warto zadbać o ich solidną porcję również w diecie.

Wieczór to najlepszy czas na wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. Zatem jeśli zamierzamy cerę odżywić i wycelować w nią arsenał składników odżywczych, warto uczynić to właśnie wieczorem. Wszelkie wizyty w SPA, salonach piękności, które skoncentrowane są na zabiegach pielęgnacyjnych skóry, najlepiej, aby odbywały się po godzinie 17:00.

Noc tymczasem to czas, kiedy skóra traci dużo wilgoci, a bariera jest bardziej przepuszczalna. To ważne, bo oznacza, że składniki aktywne z kremów łatwiej docierają do głębszych warstw skóry. Dlatego kremy na noc powinny mieć bogatszy skład. To również doskonały czas na odżywcze, nawilżające maski.

Osoby ze skórą wymagającą większej uwagi, np. z egzemą, tym bardziej powinny na noc stosować środki intensywnie nawilżające. "W nocy przepływ krwi i temperatura skóry są wyższe, co powoduje przepuszczalność bariery skórnej oraz zwiększa utratę wody i swędzenie skóry. Dlatego wielu pacjentów z egzemą odczuwa większe swędzenie wieczorem. Zachęcam do stosowania na noc miejscowych środków nawilżających lub przeciwzapalnych" - podkreśla dr Weiser.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama