Menu

Co powiedzieć, gdy dziecko zapyta, czy święty Mikołaj istnieje?

Co powiedzieć, gdy dziecko zapyta, czy święty Mikołaj istnieje?
Święty Mikołaj istnieje dla tych, którzy w niego wierzą... (Fot. Getty Images)
W życiu każdego rodzica przychodzi taki dzień, gdy dziecko zadaje kłopotliwe pytanie: 'Czy Mikołaj istnieje?' Psychiatra dziecięcy Stephane Clerget podpowiada, jak udzielić inteligentnej odpowiedzi. I uratować 'magię świąt'.
Reklama

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, wiele dzieci czeka na świętego Mikołaja. Ale im dziecko starsze, tym więcej ma wątpliwości, czy to, co leży pod choinką, rzeczywiście przyniósł starszy pan w czerwonym stroju, który podróżuje w wigilijny wieczór saniami ciągniętymi przez renifera. A wątpliwości rodzą w końcu pytanie, którego obawia się każdy rodzic. Czy święty Mikołaj naprawdę istnieje?

W życiu każdego rodzica przychodzi dzień, gdy dziecko zadaje kłopotliwe pytanie: Czy Mikołaj istnieje? (Fot. Getty Images)

Psychiatra dziecięcy Stephane Clerget twierdzi, że nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. W rozmowie z "Le Figaro" zdradza, że sprawa jest kłopotliwa ze względu na wiek, w którym u dzieci zaczynają kwestionować istnienie świętego Mikołaja.

"To pytanie zadają zwykle dzieci w wieku 5-6 lat. Ta średnia obniża się, ponieważ dzieci uczą się od siebie w przedszkolach i szkołach. Wciąż jednak zdarza się, że niektóre rodziny chcą zachować magię Bożego Narodzenia i dlatego najmłodsi w rodzinie wierzą w istnienie tej postaci nawet do 8 lub 9 roku życia" - wyjaśnia Clerget.

Magia świąt to też Mikołaj. Dlatego trudno przyznać, że go nie ma... (Fot. Getty Images)

Ekspert ostrzega też, że dziecko, które odkryje, że święty Mikołaj nie istnieje, może mieć do rodziców ogromne pretensje. "U dziecka może się rozwinąć uczucie gniewu, spowodowane poczuciem, że zburzono mu obraz świata. Rozwija się to głównie u tych dzieci, które uznają, że były okłamywane" - wyjaśnia ekspert.

Powstaje więc pytanie, jak powiedzieć dziecku, że święty Mikołaj nie istnieje bez zbytniego zranienia go? "Pozwól dziecku uświadomić sobie, że to tylko mit. Jeśli zacznie coś podejrzewać i podpytywać, po prostu powiedz mu, że święty Mikołaj istnieje dla tych, którzy w to wierzą" - radzi psychiatra.

I radzi, żeby zadać dziecku pytanie, czy ono wierzy. "Trzeba się odwołać do subiektywnego przekonania, a nie podawać jedyną obowiązującą wersję" - radzi specjalista.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.04.2020
GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

Sport


Reklama