Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co najskuteczniej motywuje do ćwiczeń? Naukowcy już wiedzą...

Co najskuteczniej motywuje do ćwiczeń? Naukowcy już wiedzą...
Lęk przed poważnymi schorzeniami i przedwczesną śmiercią skutecznie motywuje ludzi do zmiany stylu życia na bardziej aktywny... (Fot. Getty Images)
Wydawałoby się, że dla jednych najlepszą motywacją będzie wizja pozbycia się nadprogramowych kilogramów, dla innych zaś – perspektywa odstresowania się po ciężkim dniu. Okazuje się tymczasem, że bodźcem, który nawet tych wyjątkowo leniwych skłoni do ruszenia na siłownię lub do klubu fitness, jest... strach.
Reklama

Do podjęcia aktywności fizycznej motywować nas mogą rozmaite czynniki. Podczas gdy jednych skusi wizja szczupłego i wyrzeźbionego ciała, inni wysiłek potraktują jako remedium na stres i obniżone samopoczucie. Jak dowiedli autorzy nowego badania naukowego, najskuteczniejszą motywacją do ćwiczeń jest jednak nie obietnica smukłej sylwetki czy nawet chęć uniknięcia stygmatyzacji, z jaką mierzą się otyli, lecz strach przed drastycznym pogorszeniem stanu zdrowia i śmiercią.

Zespół naukowców z University of Waterloo w Kanadzie przeprowadził eksperyment z udziałem 669 osób. Uczestników poproszono o ocenę skuteczności pięciu różnych komunikatów mających na celu zachęcenie ich do podjęcia aktywności fizycznej. Komunikaty te nawiązywały do innych form motywacji.

Pierwszy odnosił się do czynników ekonomicznych – badanych poinformowano bowiem, że rezygnacja obywateli z aktywności fizycznej powoduje duże straty dla państwowej gospodarki, generując koszty w wysokości 6,8 miliarda dolarów rocznie. Środki te przeznaczane są m.in. na pokrycie kosztów leczenia schorzeń będących następstwem siedzącego trybu życia i niewystarczającej ilości ruchu.

Drugi komunikat alarmował, iż jedna czwarta mieszkańców Kanady cierpi na otyłość kliniczną, natomiast trzeci odwoływał się do cytatu organizacji Canadian Obesity Network: "Piętnowanie otyłych ludzi jest porównywalne z dyskryminacją rasową". Kolejne dwa komunikaty przestrzegały uczestników przed poważnymi chorobami i przedwczesną śmiercią.

Okazało się, że to właśnie ostatni rodzaj motywacji przemówił do wyobraźni badanych, którzy w większości zadeklarowali, iż podjęliby aktywność fizyczną z obawy przed pogorszeniem stanu zdrowia i zgonem. "Nasze odkrycia pokazują, że lęk przed poważnymi schorzeniami i przedwczesną śmiercią skuteczniej motywuje ludzi do zmiany stylu życia na bardziej aktywny aniżeli groźba napiętnowania czy poniesienia strat przez państwową służbę zdrowia. Strach jest najbardziej efektywną techniką zmiany zachowań" – konkludują autorzy badania. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.12.2021
GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama