Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chcesz żyć dłużej? Zadbaj o swoje zęby

Chcesz żyć dłużej? Zadbaj o swoje zęby
Dbanie o zęby to konieczność, ale wciąż wiele osób lekceważy higienę jamy ustnej. (Fot. Getty Images)
Liczne badania wykazały, że choroby jamy ustnej mają ogromny wpływ na cały ludzki organizm. Naukowcy udowodnili, że zwiększają one ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy i Alzheimera, wpływając tym samym na długość naszego życia. Jak tłumaczy lek. stom. Urszula Jarosz, samo szczotkowanie nie wystarczy, by kompleksowo zadbać o higienę.
Reklama
Reklama

Już w 2017 roku uczeni z Uniwersytetu w Buffalo w Stanach Zjednoczonych dowiedli, że odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest silnie skorelowane z ogólnym zdrowiem i długością życia człowieka. Prawidłowe codzienne nawyki i profilaktyka stomatologiczna mają istotny wpływ na redukcję ryzyka wielu groźnych schorzeń, w tym cukrzycy, chorób serca i nerek, a nawet chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzheimer.

"Dziś już wiemy, że leczenie chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb, ma korzystny wpływ chociażby na poziom glukozy, co jest niezwykle istotne dla cierpiących na cukrzycę. Nie dopuszczamy także, aby bakterie odpowiadające za takie choroby przyczyniły się do powstania miażdżycy. Niewiele osób wie, ale już zbadano, że bakterie z jamy ustnej mogą się przedostać do nerek i spowodować ich niewydolność. Sama niestety znam osobę, która nie zgodziła się na zalecane leczenie i ekstrakcję zębów, a teraz czeka na przeszczep obu nerek" – wyjaśnia lek. stom. Urszula Jarosz.

Ekspertka podkreśla, że mieszkańcy naszego kraju z higieną jamy ustnej wciąż są na bakier.

"Polacy nie dbają o zęby tak jak powinni, a należy pamiętać, że choroby jamy ustnej mają wpływ na cały nasz organizm. Zapalenia, infekcje, ekstrakcje zębów nie są obojętne dla ludzkiego ciała. Niestety, tylko połowa Polaków sięga po płyny do płukania, a jedynie 1/3 nitkuje zęby. Szczotkowanie minimum dwa razy dziennie jest szalenie ważne, jednak niewystarczające, aby uniknąć chorób przyzębia, dziąseł czy próchnicy międzyzębowej" – tłumaczy ekspertka.

Regularne mycie zębów jest ważne, ale niewystarczające... (Fot. Getty Images)

Badania dowodzą, że używanie nici dentystycznych jest kluczowym elementem skutecznej higieny jamy ustnej. Pomagają one bowiem pozbyć się resztek pokarmowych i bakterii z trudno dostępnych miejsc, do których szczoteczki mogą nie sięgać.

Dobrym uzupełnieniem codziennej higieny są płyny do płukania. Obecne w nich składniki antybakteryjne pomagają w zwalczaniu szkodliwych bakterii, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

"Nici dentystyczne i płyny do płukania należy obowiązkowo wprowadzić do codziennej higieny, a zabezpieczymy się przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Ich stosowanie nie tylko zapewnia świeży oddech, ale również wpływa pozytywnie na ogólne zdrowie, chroniąc przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wspomagając kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą" – wskazuje Jarosz.

Mycie i nitkowanie zębów tuż przed snem naukowcy powiązali z długowiecznością. Ci, którzy zaniedbują tę czynność, obarczeni są nawet o 35 proc. większym ryzykiem przedwczesnego zgonu. Brak regularnych wizyt u stomatologa zwiększa owo ryzyko aż o 50 proc.

"Badania te otwierają nam oczy na to, że zęby są szalenie ważną częścią naszego ciała, nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych" – konkluduje specjalistka. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.03.2024
GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama