Menu

Brunch powodem nadwagi?

Brunch powodem nadwagi?
Brunch to jeden z przyjemniejszych momentów weekendu. (Fot. Getty Images)
Brunch to połączenie późnego śniadania z wczesnym lunchem. Jemy ten posiłek zazwyczaj w weekendy, kiedy później wstajemy. Ta przyjemna celebracja wolnego dnia może niestety mieć negatywny wpływ na naszą sylwetkę.
Reklama

Niespieszny brunch to jeden z przyjemniejszych momentów w czasie weekendu. Niestety, zdaniem ekspertów od zdrowego żywienia, rezygnacja ze śniadania na rzecz brunchu może doprowadzić do nadwagi. Jak się bowiem okazuje spożywanie posiłku później, nawet jeśli jego kaloryczność jest taka sama, może przyczyniać się do podwyższenia BMI.

Dlatego też eksperci zachęcają do tego, aby w weekendy nie zakłócać swojej codziennej rutyny i trzymać się wypracowanego rytmu dnia.

Według naukowców jedzenie trzy i pół godziny później w weekendy powoduje najbardziej ekstremalny przyrost masy ciała. (Fot. Getty Images)

Badacze z Uniwersytetu w Barcelonie, którzy przeprowadzili badanie, twierdzą, że nasze zegary biologiczne, zwane układami okołodobowymi, przygotowują metabolizm do pracy w określonych porach. Okazuje się, że im bardziej różnią się harmonogramy posiłków w dni powszednie od weekendu, tym większe prawdopodobieństwo nadwagi.

Jedzenie trzy i pół godziny później w weekendy wydawało się powodować najbardziej ekstremalny przyrost masy ciała. Ludzie, którzy jedli tak późno w weekendy, mieli wskaźnik BMI o 1,3 jednostki wyższy niż uczestnicy, którzy jedli posiłki mniej więcej o tej samej porze w dni powszednie i weekendy.

Główna badaczka, Maria Fernanda Zeron-Rugerio, sugeruje, że osoby z nadwagą powinny pilnować, aby jeść o stałych porach. To może poprawić skuteczność diety.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.02.2020
GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

Sport


Reklama