Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bazylia - królewskie ziele

Bazylia - królewskie ziele
Warto mieć w swojej kuchni świeżą bazylię. (Fot. Getty Images)
Starożytne cywilizacje uważały ją za bardzo skuteczną roślinę leczniczą i zwały bazylię zielem królewskim - wskazuje Claudia Ritter. Nie tylko wpływa zbawiennie na nasze ciało, ale również poprawia nastrój.
Reklama
Reklama

W Indiach bazylia zaliczana jest do roślin świętych. Trudno się temu dziwić patrząc na szereg jej zdrowotnych właściwości.

"Bazylia zawiera olejki eteryczne, garbniki, witaminy, substancje mineralne, flawonoidy i fitosterole. Zarówno samo ziele jak i olejek eteryczny wpływają odprężająco na organizm oraz psychikę, łagodzą nastroje depresyjne i stany lękowe, skurcze żołądka, jelit oraz dróg oddechowych, a także napięciowe bóle głowy. Ponadto bazylia rozrzedza śluz i zmniejsza bolesne stany zapalne, a także świąd. Olejek eteryczny skutecznie zwalcza nie tylko wiele bakterii, ale także pasożyty jelitowe" - opisuje w swojej książce "Naturalne antybiotyki" Claudia Ritter.

Jej wyrazisty aromat wzbogaca smak sałatek, można nią również posypywać ciepłe dania, ale pamiętajmy, że bazylia nie lubi gorąca, dlatego powinna stanowić jedynie wykończenie każdej z potraw. Można również odnieść się do uwielbianej na całym świecie kuchni włoskiej i przygotować bazyliowe pesto.

Śmiało można powiedzieć, że ten prosty dodatek do makaronu, to włoski sposób na szczęście.

"Bazylia, która stanowi podstawę pesto, znana jest z tego, że pomaga łagodzić stres i poprawia nastrój. Kolejny składnik pesto orzeszki piniowe to z kolei dobre źródło tiaminy (witamina B1), zaś parmezan dostarcza nam witaminy B2" - wskazuje dr Sarah Brewer.

Powszechnie uważa się, że bazylia działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił wykazując działanie podobne do melisy. Równie istotna dla naszego dobrego samopoczucia jest witamina B1, jej niedobory prowadzą do zaburzeń czynności centralnego układu nerwowego, co objawia się osłabieniem, zmęczeniem, zaburzeniami pamięci, koncentracji i pogorszeniem nastroju.

Zatem idąc za radą ekspertów i inspirując się włoskim smakiem, warto w moździerzu, jak tradycyjnie przygotowywało się pesto, rozgnieść świeżą bazylię z dodatkiem oliwy z oliwek, soli, orzeszków piniowych i drobno startego parmezanu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama